Національна академія наук України Київський університет права

Участь представників КУП НАНУ в онлайн-презентації «Стратегії впровадження курсів HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти України»

19 Червня, 2024

18 червня 2024 року представники Київського університету права НАН України на чолі з проректоркою з навчально методичної роботи Оленою АНТОНОВОЮ прийняли участь в онлайн-презентації «Стратегії впровадження курсів HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти України» організованої Міністерством освіти і науки України разом з проєктом Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни».

З вітальним слово до учасників звернувся заступник міністра освіти і науки України Михайло ВІННИЦЬКИЙ та Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, президентка ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності» Юлія ГРІШИНА.

Доповідачами презентації виступили Ольга КОСТЕНКО, міжнародна менеджерка Проєкту Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни»; Олександр ПИЖОВ, голова Сенату ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності»; Сергій МУДРУК, член Сенату ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності».

Досвідом та результатами провадження курсів HELP в університетах поділилася Кристина ХОХЛОВА, координаторка проєктів Програми Ради Європи HELP.

Програма Ради Європи з освіти в галузі прав людини для юристів HELP підтримує держави-учасниці Ради Європи у впровадженні європейських стандартів прав людини на національному рівні, зосереджуючись на Європейській конвенції з прав людини (ЄКПЛ), інших ключових інструментах Ради Європи.

Крім того, за підтримки ЄС з 2015 року онлайн-курси HELP також охоплюють законодавчу базу ЄС, включаючи Хартію ЄС про основні права, відповідні нормативні акти та директиви ЄС та судові рішення Суду справедливості ЄС. Після розробки курсів HELP, розробляються національні версії, доповнюючи європейські правові системи та юриспруденцію національними. Ці національні курси допомагають насамперед суддям, прокурорам та адвокатам застосовувати європейські стандарти в практиці на національному рівні.

Мета HELP – забезпечити високоякісну освіту з прав людини для суддів, адвокатів і прокурорів. Правоохоронні органи, такі як поліція та працівники в`язниць, також є цільовою аудиторією HELP. Завдяки курсам HELP правники можуть краще захищати права людини на національному рівні та бути в курсі стандартів і судової практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), що постійно змінюються. 

HELP включає такі складові:

  • єдина загальноєвропейська мережа національних закладів освіти для суддів, прокурорів та адвокатів у 46 країнах-членах Ради Європи;
  • платформа електронного навчання з безкоштовними онлайн-курсами з прав людини;
  • методологія навчання в галузі прав людини для юристів.

Проєкт спрямований на підвищення кваліфікації нинішніх/майбутніх юристів в Україні (суддів, прокурорів, адвокатів та студентів-юристів) для ефективного застосування ними європейських стандартів у галузі прав людини, зокрема і під час війни. У межах Проєкту розроблено новий курс HELP Ради Європи з міжнародного гуманітарного права та прав людини та курс з Тимчасового захисту в Європейському Союзі, а також адаптуються для українських юристів вже створені навчальні курси HELP і модулі. Курси HELP впроваджуються онлайн, офлайн та/або в гібридному форматі відповідно до методології HELP.

Проєкт «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни» та ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності» розробив Стратегію впровадження курсів HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти України.

Стратегія має на меті надати пропозиції щодо подальшого розвитку і удосконалення процесу інтеграції курсів HELP до освітнього процесу. Стратегія містить опис курсів HELP та нормативного регулювання у сфері неформальної освіти, а також огляд існуючих практик впровадження курсів HELP викладачами правничих дисциплін та практики визнання у вищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти.

Участь в онлайн-презентації «Стратегії впровадження курсів HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти України» взяли завідувач кафедри загальнотеоретичних правових і соціально-гуманітарних дисциплін Сергій МАТВЄЄВ, завідувач кафедри кримінального права та процесу Валерій АНДРУСІВ разом з представниками кафедри Надія ДРОЗДОВИЧ, Іван КАНФУІ. представники кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Оксана ХОРВАТОВА, Руслан ЧОРНОЛУЦЬКИЙ.

Прес-Центр КУП НАНУ