Національна академія наук України Київський університет права

Участь студентів КУП НАНУ у Парламентських слуханнях на тему «Етнонаціональна політика України: здобутки та перспективи»

13 Січня, 2012

                                          
     11 січня 2012 року
кращі студенти Київського університету права НАН України на запрошення Народного депутата України,  Голови комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин О.О. Зарубінського, за сприяння ректора, професора, заслуженого юриста України Ю.Л. Бошицького взяли участь у Парламентських слуханнях на тему: «Етнонаціональна політика України: здобутки та перспективи», що відбулися в сесійній залі Верховної Ради України. Разом зі студентами участь у слуханнях брали проректор з навчально-методичної роботи М.В. Глух, завідувач відділенням міжнародного права М.О. Дей, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства О.В. Бурлак.

     На початку засідання, було зазначено, що за час незалежності Україна як поліетнічна держава досягла позитивних здобутків у етнонаціональній сфері, зокрема: надання національним меншинам можливостей для реалізації їх етнічної самобутності, використання рідної мови, культури тощо; створення відповідної законодавчої бази; збереження в державі загальної атмосфери міжетнічного миру і толерантності; розвиток міжнародного співробітництва у сфері захисту прав національних меншин з країнами, що мають з Україною  етнічно споріднені спільноти – Росією, Румунією, Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю тощо. Важливим механізмом здійснення такої взаємодії є укладання міждержавних і міжвідомчих угод про співпрацю та діяльність міжурядових комісій з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних менших.
     Поряд з цим, на сьогодні, залишаються ряд питань, які потребують свого вирішення це, насамперед:  вдосконалення законодавчої бази у сфері міжнаціональних відносин; забезпечення ефективної державної політики у сфері міжнаціональних відносин, розвитку культурної і мовної самобутності національних меншин; налагодження діалогу між органами влади та громадськими організаціями національних меншин, посилення ролі громадських консультативно-дорадчих органів у вирішенні питань етнокультурного розвитку національних меншин; завершення процесів облаштування депортованих кримських татар та осіб інших національностей, які повернулися на проживання в Україну, їх адаптації та інтеграції в українське суспільство; сприяння зміцненню зв’язків із закордонними українцями; забезпечення виконання ратифікованих Україною міжнародних угод у сфері дотримання прав національних меншин та ін.
     Окреслення шляхів вирішення вказаних проблем, вироблення відповідних пропозицій та рекомендацій органам державної влади у сфері етнонаціональної політики, аналіз її сучасного стану та перспективи розвитку стали основою для проведення парламентських слухань та знайшли відображення у представлених доповідях учасників, зокрема, керівників та представників органів державної влади, всеукраїнських громадських організацій національних меншин та провідних наукових установ. Із доповідями виступили: Міністр культури М. А. Кулиняк, Голова Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин О.О. Зарубінський, Заступник директора Інституту політичних та етнокультурних досліджень О.М. Майборода, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Н.І. Карпачова, Народний депутат ІІІ-ІV скликань Г.Й. Удовенко, Завідувач відділу правових проблем політології Інституту держави і права ім. В.М. Корецького І.О. Кресін, Почесний голова Демократичної спілки угорців України М.М. Товт та ін.
     За результатами парламентських слухань та з урахуванням того, що в сфері етнополітики, яка є пріоритетною для повноцінного розвитку держави та реалізації її євроінтеграційних прагнень, потрібні реформи, учасники прийняли ряд рекомендацій адресованих Президенту України, Верховній Раді України, Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, Кабінету Міністрів України, Міністерству культури України, Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерству соціальної політики України, Державному комітету телебачення і радіомовлення України та Центральній виборчій комісії.
     Студенти щиро вдячні ректорові Ю.Л. Бошицькому за надану можливість побувати у Верховній Раді України та, зокрема, на Парламентських слуханнях.