
Участь студентів КУП НАНУ в онлайн-лекції судді Конституційного Суду України Галини Юровської
13 лютого 2025 року за сприяння радника ректора, членкині Науково-консультативної ради Конституційного Суду України Ірини Сопілко та організації завідувача кафедри загальнотеоретичних правових і соціально-гуманітарних дисциплін Сергія Матвєєва здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 081 «Право» Маргарита Корольова та Олександра Ваньчук взяли участь в онлайн-лекції судді Конституційного Суду України Галини Юровської.
У ході лекції суддя акцентувала увагу на ключових положеннях Рішення № 12-р(ІІ)/2024 у справі щодо конституційних гарантій прав фізичних осіб-підприємців в Україні, розглянутій за конституційною скаргою Кирила Бурми. Вона зазначила, що заявник оспорював норму статті 51 Цивільного кодексу України, відповідно до якої «до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин».
Суддя повідомила про обставини справи, зазначивши, що на Кирила Бурму як фізичну особу-підприємця були накладені штрафи за допуск працівника до роботи без укладення трудового договору та без повідомлення Державної фіскальної служби України про його прийняття. Не погоджуючись із санкціями, заявник оскаржив їх у судах загальної юрисдикції.
Остаточним рішенням у цій справі стала постанова Верховного Суду, який застосував положення статті 51 ЦК України та врахував Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року. Конституційний Суд України, дослідивши питання, дійшов висновку, що положення статті 51 ЦК відповідають Конституції України.
Зокрема, Суд встановив, що:
- фізичні особи, здійснюючи підприємницьку діяльність, можуть обирати її форму – або без створення юридичної особи (у статусі фізичної особи-підприємця), або шляхом створення юридичної особи;
- законодавець має дискреційні повноваження щодо визначення правового статусу фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, включаючи можливість диференціації їхніх прав і обов’язків або їх урівняння;
- законодавче регулювання підприємницької діяльності не може позбавляти фізичних осіб-підприємців конституційних гарантій захисту їхніх прав.
Під час лекції суддя також навела правові позиції Європейського суду з прав людини, Суду справедливості Європейського Союзу та Конституційного Суду України, які стосуються відповідних питань правового регулювання підприємницької діяльності.
Прес-Центр КУП НАНУ