Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАНУ був проведений круглий стіл на тему: «Нотаріат України: сьогодення та перспективи»

26 Квітня, 2024

25.04.2024 об 11.00 у КУП НАНУ, у межах навчальної дисципліни «Нотаріат України» (2 курс, денна форма навчання) був проведений круглий стіл на тему: «Нотаріат України: сьогодення та перспективи».

На захід були запрошені практикуючі нотаріуси: к.ю.н. приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Катерина Шкрібляк, випускники аспірантури КУП НАНУ − к.ю.н, приватний нотаріус Вишгородського нотаріального округу Київської області Світлана Бандура, к.ю.н., помічник приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Інна Зеленкова.

Захід відкрила докторка юридичних наук, професорка, заслужена юристка України, в.о. завідувачки кафедри міжнародного права та галузево-правових дисциплін, викладач навчальної дисципліни «Нотаріат України» Світлана Фурса, яка зазначила про роль нотаріату в нашій державі, також акцентувала уваги на тій важливій місії, яка стоїть нині перед освітою та наукою з підготовки гармонійно розвинених та морально-етичних фахівців в галузі права, зокрема, й нотаріусів. Таке завдання можна виконати завдяки поєднанню освітнього процесу із науковою діяльність студентів та практичною складовою в оволодіванні знаннями щодо майбутньої професії. Саме з цією метою для участі у круглому столі студентів, були запрошенні практикуючі нотаріуси.

З привітанням до усіх учасників круглого столу, гостей, студентів звернувся Ректор КУП НАНУ, професор, заслужений юрист України Юрій Бошицький, який назначив, що у такий важкий для нашої держави час, коли йде війна КУП НАНУ виконує свою головну функцію – на високому рівні готує студентів до їх майбутньої професійної діяльності, зокрема, й нотаріусів.

Саме держава наділила нотаріусів виконанням державної функції з посвідчення безспірних прав та фактів в межах безспірної, тобто досудової юрисдикції. Нотаріальна діяльність не абстрактна, тому має напрями розвитку і кожний нотаріус це відчуває та знає, що без науки, ті проблеми, які виникають у їх діяльності вирішити не можливо. а особливо у вік інформаційних технологій, застосування штучного інтелекту та впливу останнього на нотаріальну діяльність. Вказав на те, що саме спільними зусиллями вчених університету та практикуючих фахівців, можна підготувати студентів на достойному рівні, щоб вони у майбутньому поповнили ряди нотаріусів як високо професійні та морально-етичні фахівці. 

Вчені Бошицький Ю. та Фурса С. побажали учасникам круглого столу натхнення, гарних творчих ідей з розвитку української науки про нотаріат на благо нашої держави.

Цікавими, змістовними та інформативно наповненими були доповіді нотаріусів, які звернути увагу на важливість, складність та морально-етичні засади професії нотаріуса, його відповідальність та підкреслили, що нині нотаріуси виконують крім основної нотаріальної функції й додаткові, зокрема, державного реєстратора, суб’єкта фінансового моніторингу, медіатора тощо та роль нотаріусів в перехідний для них період із запровадження системи е-нотаріату, роль нотаріату під час воєнного стану та особливо ті питання, які виникають щодо вчинення певних нотаріальних дій з іноземним елементом. І. Зеленкова звернула увагу на питання, які цікавили студентів, зокрема доступу до професії нотаріуса та питань дотримання помічником нотаріуса принципу нотаріальної таємниці. Зробили висновок про те, що виконання усіх цих функцій потребує глибоких знань норм як матеріального, так і процесуального права на що звернули увагу студентів. Нотаріуси поділитися зі студентами своїми знаннями, набутими професійними навичками, оскільки розуміють, яке важливе значення нині має поєднання науки і практики, завдяки яким розвивається наука про нотаріат в Україні. Фахово надали відповіді на запитання присутніх та студентів.

З цікавістю були сприйнятті доповіді студентів, які досить відповідального та старанно підійшли до їх підготовки, продемонструвавши їх у своїх презентаціях. Теми доповідей актуальні та слід зазначити, що вони приклали максиму своїх зусиль, щоб підготувати такий науковий доробок на 2 курсі навчання, плідно попрацювали із викладачем та сформулювали слушні висновки. Зокрема, доповіді на відповідну тематику підготували:

  • Невмержицька Вікторія «Наука про нотаріат та її місце у правовій системі України».
  • Стрільчук Тетяна «Етичні принципи діяльності нотаріуса: актуальні питання».
  • Яценко Ксенія «Принцип нотаріальної таємниці як ідентифікуюча ознака нотаріату».
  • Цьось Єлізавета «Актуальні питання щодо робочого місця приватного нотаріуса: сьогодення та перспективи е-нотаріату».
  • Мудрик Марія «Відповідальність нотаріуса: актуальні питання».
  • Коренчук Назарій «Правовий статус Міжнародного союзу нотаріату та значення членства Нотаріальної палати України у ньому для нашої держави».
  • Шестобанська Вікторія «Секретний заповіт: особливості його посвідчення та оголошення: необхідність вдосконалення законодавства».
  • Мазурак Анастасія «Як оформити спадок під час воєнного стану».

Захід тривав близько чотирьох годин, а студенти та фахівці все продовжували обговорення нагальних проблем нотаріату…, що свідчить про певний інтерес студентства до такої тематики.

Студентам та гостям були вручені подарунки-книги.

До нових зустрічей та цікавих заходів!!!

Прес-Центр КУП НАНУ