В КУП НАНУ пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Конституція України: 25 років від історії до сучасності»
З нагоди святкування 25-ї річниці Конституції України в Київському університеті права НАН України відбулась масштабна міжнародна науково-практична конференція на тему «Конституція України: 25 років від історії до сучасності».
Варто зазанчити, що після Акту про проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, – Конституція України стала другим надзвичайно важливим документом у будівництві нової української демократичної держави. Конституція України 1996 року, як і будь-яка демократична конституція, ставить повагу до людської гідності та свободи за найвищу цінність, закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян.
Відкрив конференцію ректор Київського університету права Національної академії наук України, професор, заслужений юрист України Юрій Ладиславович Бошицький, який відзначив, що український конституціоналізм має глибоке історичне коріння та тяглість, а також свої особливості, адже він розвинувся під впливом європейських країн, які першими почали його формувати; заснований на ідеях прав та свобод людини, верховенства права та демократії. Ці засади формувалися протягом століть у відповідності до національного характеру українців, способу життя, цінностей і суспільних відносин.
З вітальними словами до учасників конференції звернулися почесні гості – автори Конституції України 1996 року Климпуш Орест Дмитрович, академік Транспортної академії України, професор Національного транспортного університету, Міністр транспорту України, народний депутат (1994-1998, 2002-2006 р.р.), дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посланник України 1-го класу в Угорській Республіці та Кармазін Юрій Анатолійович, заслужений юрист України, політичний діяч, народний депутат 2-го, 3-го, 4-го та 6-го скликання, суддя. У своїх виступах відомі політики зазначили, що проект Конституції України був підготовлений спеціальною Конституційною комісією, а у 1992 року відбулося його всенародне обговорення, після чого у 1993 році вироблено остаточний варіант. Пізніше, після підписання Конституційного договору між Президентом України і Верховною Радою України про організацію державної влади та місцевого самоврядування на період підготовки нової Конституції України 8 червня 1995 року було дано старт новому конституційному процесу.
Проте напередодні ухвалення остаточної редакції Конституції України в червні 1996 року, ситуація загострилася. 26 червня 1996 року Рада національної безпеки і Рада регіонів при Президентові України різко засудили зволікання з прийняттям Основного закону. Президент призначив референдум щодо його ухвалення Конституції на 25 вересня. А наступного дня Верховна Рада України проголосувала за постанову “Про процедуру розгляду проекту Конституції України в другому читанні”. І розпочався справжній марафон тривалістю майже 24 години. Із них останні 14 годин без перерви, – зазначив О.Д. Климпуш.
Серед питань, які викликали найбільші дискусії, були державні символи, мова, статус Криму. Нелегко вирішувалося й мовне питання: українська мова стала єдиною державною мовою, при цьому Конституція гарантувала вільний розвиток та використання російської та інших мов національних меншин, зазначив Ю.А. Кармазін. Нарешті, о 09 годині 18 хвилин 28 червня 1996-го першу Конституцію незалежної України було проголосовано. У ній закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість, безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Конституція України містить норми прямої дії. Одним із ключових положень стала 5-а стаття Конституції, згідно якої “носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ”. Однак конституційний процес на цьому не завершився. Конституційне будівництво триває весь час, допоки існує держава і розвивається суспільство.
З побажаннями миру та процвітання для України до учасників конференції звернулися міжнародні гості – відомі політичні діячи та вчені держав Європейського союзу, зокрема:
Петерфалві Атілла, Голова національного органу з питань захисту даних та свободи інформації (Угорщина), почесний професор КУП НАНУ
Шміт Анджей, професор кафедри Конституційного права та політичних інституцій факультету права та управління Гданського університету (Польща), почесний професор КУП НАНУ
Сафаров Азер, к.ю.н., професор Бакинського державного університету, (Азербайджан)
Маркович Cаво, Ректор Середземноморського університету, Підгорица, (Чорногорія)
Слюсаренко Оксана Олександрівна, д.е.н., професор, посол України в Чорногорії (2014-2018), професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавство КУП НАНУ
Махарадзе Адам, д.ю.н., професор Батумського державного університету імені Шота Руставелі (Грузія), почесний професор КУП НАНУ
Будка Річард, Директор компанії «Business Strategy in Prag» (Чехія).
Конференція пройшла в змішаному форматі (онлайн та офлайн) на платформі Google Meet. Робочими мовами стали українська, польська, угорська, англійська, російська та чеська мови.
На пленарному засіданні під час доповідей учасники поділилися спогадами конституційного процесу за останні 25 років, обговорили важливі зміни Основного Закону держави, проблеми та перспективи розвитку держави, зазначивши це у своїх доповідях на такі теми:
Василик Ірина Богданівна, проректор з організаційно-методичної роботи Вищої школи адвокатури НААУ, к.і.н., доцент «Розвиток адвокатури в контексті Конституції 1996 року» «Історія судочинства з перспективи конституціалізму: судові органи та процес у XVIII ст. на прикладі Слобідської України»
Олійник Олена Сергіївна, д.ю.н., доцент, професор кафедри кримінально-правової політики та кримінального права Інституту права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка «Принципи права як основа становлення та розвитку конституційного законодавства»
Берднік Інна Володимирівна, д.ю.н., доцент кафедри правоохоронної діяльності та загальноправових дисциплін Чернігівського національного технологічного університету «Втілення конституційних засад охорони довкілля в кримінальне законодавство України»
Хорватова Оксана Олегівна, к.ю.н., доцент, проректор з навчально-методичної та наукової роботи Київського університету права Національної академії наук України, «Роль і значення Конституції України в державотворенні і правотворенні в Україні у ХХІ столітті»
Некряч Ольга Василівна, к.філ.н, доцент кафедри загальнотеоретичних правових та соціально-гуманітарних дисциплін «Мовне питання у конституційно-правовому континуумі»
Лім Лариса Анатоліївна, к.ф.н., доцент кафедри загальнотеоретичних правових та соціально-гуманітарних дисциплін «Витоки українського конституціоналізму (з передісторії формування української конституційної думки)»
Кальмук Ірина Павлівна, к.ф.н., доцент кафедри загальнотеоретичних правових та соціально-гуманітарних дисциплін «Реалізація філософії правового аспекту взаємовідносин індивіда й держави при раціональному і правомірному функціонуванні Конституції країни»
Бордюг Тетяна Олександрівна, аспірантка кафедри державно-правових та галузевих правових дисциплін КУП НАНУ, головний спеціаліст департаменту аналітичної і правової роботи Верховного Суду «Забезпечення конституційних прав на доступ до суду та на правничу допомогу для неповнолітніх осіб»
Малій Микола Іванович, аспірант кафедри кримінального права та процесу КУП НАНУ, Директор юридичної компанії «АЮР-КОНСАЛТИНГ» «Конституціоналізм і природнє право Українського народу»
Анісімова Анна Олексіївна, аспірантка кафедри державно-правових та галузевих правових дисциплін КУП НАНУ, Радниця Програми розвитку ООН в Україні «Проблеми захисту деяких видів конституційних прав і свобод громадян під час збройних конфліктів».
За результатами науково-практичної конференції заплановано видання збірника наукових праць за участю представників 7-ми держав.
Прес-центр КУП НАНУ