Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАНУ пройшла міжнародна науково-практична конференція присвячена до Міжнародного дня боротьби з корупцією

13 Грудня, 2022

Тема конференції:

«ПРАВОВІ АСПЕКТИ АНТИКОРУПЦІЙНОЇ СТРАТЕГІЇ У ФОКУСІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ»

09 грудня 2003 року, в мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції (прийнята Генеральною асамблеєю ООН 31 жовтня 2003 року). Цей міжнародний договір передбачає заходи щодо попередження корупції, покарання винних, а також механізми міжнародного співробітництва у боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалювати відповідні закони і засновувати спеціальні органи для боротьби з цим явищем. Конвенція набула чинності в грудні 2005 року. В даний час її учасниками є 180 держав.

Корупція є складним соціальним, політичним і економічним явищем, яке, в тій чи іншій мірі, зачіпає всі країни. Вона руйнує демократичні інститути, сповільнює економічний розвиток і підриває державні устої. Корупція вражає основу демократичних інститутів через спотворення виборчих процесів, перекручення принципу верховенства закону і створення бюрократичних бар’єрів, єдиний сенс яких – вимагання хабарів.

Ректор КУП НАН України, заслужений юрист України, професор Юрій БОШИЦЬКИЙ відкрив роботу конференції та звернуся до учасників з вітальним словом. У своєму виступі Ректор відзначив значущість проведення цієї конференції, особливо в такі складні для України часи, окреслив географію учасників і побажав успіхів у роботі конференції.

Окрім того з вітальними словами виступив співорганізатор конференції президент «Європейського інституту безперервної освіти» почесний доктор, почесний професор Йозеф ЗАТЬКО, який зазначив: «Дуже важким викликом для всіх українців є на даний час ситуація в Україні. Війна дуже швидко змінює людей та обставини їхнього життя. Люди потребують зрозумілої, фахової та доступної допомоги на місцях. Не дивлячись на всі обставини та складнощі в українському суспільстві має бути любляча родина. Це має бути пріоритетом».

На панельних дискусіях учасники поділилися власним досвідом та визначили проблемні питання, які є в галузі протидії корупції.

Захід став майданчиком для діалогу між правоохоронними органами, громадськістю та представниками органів державної влади і експертного середовища. Отриманий досвід стане фундаментом для напрацювання стратегічних рішень учасниками в питанні боротьби з корупцією.

Проректорка з навчально-методичної роботи КУП НАН України к.е.н. доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Олена АНТОНОВА повідомила, що «останнім часом корупція перетворилася із тривіальної кримінальної проблеми на ключову загрозу національній безпеці України. Відповідно до Конвенції ООН проти корупції та Конвенції Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію, корупція – це зловживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях, в цілях третіх осіб і груп, а також численні форми незаконного привласнення публічних коштів для приватного використання. Крім того, до корупційних явищ належить і непотизм (кумівство, сімейність)».

До учасників конференції також звернувся к.ю.н. перший заступник керівника Полтавської обласної прокуратури Олег ПЛЕСКАЧ«Сьогодні ми захищаємо країну на усіх фронтах. Перед правоохоронцями постали нові виклики, зросла потреба у застосуванні криміналістичних, технічних та інших спеціальних знань. Напрацювання науковців щодо внесення змін до законодавства, спрямовані на оптимізацію кримінально-процесуальної та адміністративної діяльності правоохоронних органів, нові дослідження, вивчення іноземного досвіду та інші здобутки сприяють удосконаленню правоохоронної системи в Україні. Я переконаний, що сьогодні нам вдасться обговорити ці та інші важливі аспекти протидії корупції та злочинності».

Учасники конференції мали можливість поділитися досвідом з актуальних питань захисту громадян у воєнний час. Зокрема, щодо повернення з-за кордону, яких з міркувань безпеки перевезли в інші країни. «Перед владою постануть нові виклики, тому співпраця громадських організацій, благодійників та органів влади є дуже цінною і необхідною. Така співпраця є запорукою того, що ми гідно вийдемо з післявоєнної кризи» наголосив доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального права та процесу Київського університету права НАН України Іван КАЙЛО.

Вітаючи учасників заходу, суддя Верховного суду Світлана ЯКОВЛЄВА, підкреслила: «Україна як незалежна демократична держава щодня розширює міжнародне співробітництво у сфері протидії корупції та злочинності, у той час як російський агресор від початку вторгнення нівелює норми міжнародного права. Наша відповідь – це забезпечення правосуддя. Жоден злочин не уникне відповідальності та покарання. Сьогоднішній захід неодмінно допоможе нам у боротьбі за справедливість».

«Однією з головних проблем під час війни є підтримка родин. Ми не бачимо травму, ми бачимо «погану» поведінку. Це щось не звичайне, не нормальне, з точки зору конкретного громадянина та посадовця. За цією поведінкою приховується травма і з цим треба працювати комплексно»  наголосила кандидат історичних наук, проректор Вищої школи адвокатури НААУ Ірина ВАСИЛИК.

Керуючий партнер адвокатського об’єднання АО «Ревелін інформейшин груп» Олександр КЕЄР наголосив, що «Ми маємо сформувати стратегічний документ, який допоможе налагодити комунікацію між населенням та всіма органами влади. Потрібно формувати довіру та успішний досвід роботи громадського сектору та державних органів. Ми маємо більше контактувати та спілкуватися. Не бійтеся конкуренції, давайте об’єднуватися».

Доцент кафедри кримінального права та процесу КУП НАН України, к.ю.н. Олександр САВКА відзначив, що проведення цієї онлайн міжнародної конференції свідчить про незламність українського народу. «Важливо, що сьогодні діяльність правоохоронної системи буде осмислюватись науковцями, адже це дає можливість оперативно напрацьовувати нові інструменти та методи роботи. Можливо, вони будуть застосовуватись не лише в українській, але й міжнародній практиці. Тому нехай напрацювання конференції наблизять нашу Перемогу» наголосив він.

Вітаючи присутніх к.ю.н., доцент кафедри кримінального права та процесу КУП НАН України Надія ДРОЗДОВИЧ, зазначила: «Тема сьогоднішньої конференції є дуже актуальною. В сучасних умовах робота правоохоронців надзвичайно важлива. Перед ними постають правові та практичні питання, наприклад: збір доказів, відновлення поліцейської діяльності на деокупованих територіях, дотримання прав населення у такий важкий час. Сподіваюсь, нам вдасться обговорити усе найважливіше та реалізувати ці напрацювання у майбутньому».

З вітальними словами до учасників конференції звернулись: завідувач кафедри кримінального права та процесу КУП НАН України, к.ю.н., доцент Валерій АНДРУСІВ, к.ю.н., доцент Наталія ВЕСЕЛОВСЬКА, к.ю.н., доцент Іван КАНФУІ, к.ю.н., доцент Олександр БАБІКОВ та інші наукові працівники Університету.

Останнім у цій дискусійній панелі виступили здобувачі та аспіранти КУП НАН України. Вони описали проблеми удосконалення відповідальності за корупційні правопорушення під час збройного конфлікту.

Організатори конференції щиро вдячні здобичам і науковим керівникам за цікаві доповіді та дискусії, а також висловлюють сподівання на подальшу співпрацю. Міжнародна науково-практична конференція стане традиційною.

Прес-Центр КУП НАНУ