Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАНУ відбулась Міжнародна науково-практична конференція до Дня науки України

17 Травня, 2023

17 травня 2023 року в рамках програми заходів до Дня науки в Україні, в Київському університеті права НАН України відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Розвиток юридичної науки в умовах воєнного стану». Основним напрямком роботи та обговорення стали найбільш актуальні проблеми сучасного стану функціонування національної правової системи, захист прав людини в сучасних умовах воєнного стану, діяльність міжнародних правозахисних інституцій, волонтерських організацій, бізнес спільноти, допомога армії, а також роль та внесок КУП НАНУ в розбудову національної юридичної освіти та науки. Співорганізаторами конференції стали Гданський університет (Польща) та Батумський державний університет ім. Шота Руставелі (Грузія).

Із вступним словам до присутніх звернувся Бошицький Юрій Ладиславович, ректор Київського університету права Національної академії наук України, професор, заслужений юрист України, зазначивши, що у 2014 році почалась війна росії проти України, і вона почалась з анексії Криму, бойових дій на сході нашої держави. Міжнародне співтовариство тоді висловлювало занепокоєння, проте ані рішучих дій, ані заходів – окрім поодиноких санкцій до фізичних осіб, так і не відбулось. Пройшло 8 років, і 24 лютого 2022 року весь світ побачив, що система міжнародного права та міжнародних правовідносин виявилась безсилою проти рф – держави з великою кількістю ядерної зброї, адже почалось повномасштабне вторгнення росії в Україну, масові бомбардування мирних міст по всій території України, жорстокі вбивства та катування десятків тисяч людей. До того ще й додалися захоплення двох найбільших в Європі атомних електростанцій – Чорнобильської та Запорізької, та щоденні погрози застосування ядерної зброї по території України. Таким чином вся система міжнародного права опинилася в глибокому кризовому стані адже система колективної безпеки виявилась не готовою до подібних викликів. З іншого боку, архітектура світової безпеки на сьогодні вкрай крихка, і потребує кардинального оновлення. Правила, про які світ домовився десятки років тому, більше не працюють. Як наслідок – злочини одних і байдужість інших.

Отже, конференція, яку ми сьогодні розпочинаємо у нелегкий час боротьби із агресивною війною, зазначив Ю.Л. Бошицький, присвячена різноманітним аспектам проблематики правотворення в умовах воєнного стану. Проведення нашого наукового заходу обумовлене нагальною потребою в апробації окремих положень рефератів, наукових повідомлень, дисертацій, а також гарною можливістю залучити до наукового життя як всесвітньо відомих професорів, науковців, так й наших студентів та аспірантів, які тільки ще розпочинають здобувати особистий науковий досвід та активно здійснюють перші кроки у науці.

Нам приємно, що до нас долучать не тільки представники з наукової сфери,  судових та правоохоронних органів України, представники бізнесу, а й наші поважні гості – представники іноземних держав та почесні професори КУП НАНУ.

З привітаннями до організаторів та учасників конференції звернувся відомій вчений: академік НАН України, радник Президії НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, почесний генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського – Онищенко Олексій Семенович. Він  оголосив вітання президента НАН України академіка Анатолія Глібовича Загороднього до учасників конференції. З вітальним словом звернувся до учасників конференції ректор Національної школи суддів України, відомий український юрист, науковець, державний та громадський діяч, народний депутат України IV, V, VI скликань, міністр юстиції України (2007-2010 р.р.), доктор юридичних наук, заслужений юрист України та почесний професор КУП НАНУ – Оніщук Микола Васильович.

Окремі приємні привітання для університету були від Директора Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства Юстиції України, к.ю.н. Ткаченко Наталії Миколаївни та Директора Науково-дослідного центру судової експертизи у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності Міністерства юстиції України Тюлєнєва Сергія Анатолійовича.

До привітань приєдналися також закордонні друзі та партнери університету, зокрема: Шміт Анджей, доктор права, професор, завідувач кафедри факультету права та управління Гданського університету, Польща, Почесний професор Київського університету права НАН України; Махарадзе Адам, доктор юридичних наук, професор, декан юридичного факультету Батумського державного університету імені Шота Руставелі, Грузія; Слюсаренко Оксана Олександрівна, д.е.н., професор, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чорногорії (2008-2014 р.р.), віце-президент Українського національного комітету ICC по Балканському регіону.

Продовжуючи вітати Київський університет права НАН України із Днем науки, до вітальних слів та доповідей долучилися представники державних органів влади, адвокати, керівники підприємств, представники банківського сектору, українські та зарубіжні волонтери, зокрема: Симоненко Ольга Анатоліївна, заступник начальника юридичного відділу Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Київській області; Фліссак Максим, начальник управління з продажів корпоративних продуктів АТ «COMINBANK»; Зданевич Наталія Анатоліївна, к.мед.н., доцент кафедри неврології психіатрії та фізичної реабілітації ПВНЗ «Київський медичний університет», психоневролог відділення радіаційної психоневрології Національного наукового центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України; Бояркіна Ярослава Сергіївна, директор Благодійного фонду «Build Ukraine»; Кармазіна Катерина Юріївна, к.ю.н., доцент, адвокат, секретар Ради адвокатів Одеської області, доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін КУП НАНУ; Гловюк Ірина Василівна, д.ю.н., професор кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ; Олійник Олег Миколайович, к.е.н., старший науковий співробітник Державної установи «Інституту всесвітньої історії НАН України».

Приємним доповненням до урочистостей стала присутність іноземних учасників конференції не лише в онлайн форматі, а й в стінах університету. Так, із привітаннями до науково-педагогічних працівників університету та учасників конференції звернулась Клара Мартінс, магістр міжнародного права, волонтер з Бразилії та засновниця Благодійної організації «The Robin Hood Project – Ukraine», а також незалежна журналістка з Бразилії Мануєлла Мациоли. У своїх доповідях вони наголосили на тому, якою вражаючою для них стала війна в Україні, і що саме допомогу українському народу вони поставили сьогодні на перше місце.

Під час панельних дискусій учасники конференції обговорили теоретико-правові основи міжнародного правопорядку та безпеки людства; стан розвитку конституційного, адміністративного, фінансового, інформаційного права в умовах воєнного стану; дотримання та захист прав людини в контексті міжнародного та національного законодавства; актуальні питання господарюючих суб’єктів в умовах воєнного стану; стан кримінально-правової та кримінально-процесуальної діяльності правоохоронних органів України в умовах воєнного стану; правові засади та проблеми волонтерської діяльності; питання забезпечення якості освіти та дотримання академічної доброчесності в умовах воєнного стану; актуальні проблеми медичного права в Україні в умовах воєнного стану; проблеми та напрямки вдосконалення соціально-правового забезпечення кризових категорій населення України в умовах воєнного стану; а також питання соціальної адаптації військовослужбовців у розрізі медичної психології та реабілітації і міжнародні напрямки співробітництва.

Від Київського університету права НАН України в конференції прийняли участь: Cолодка Анжеліка Костянтинівна, д.пед.н., професор кафедри загальнотеоретичних правових і соціально-гуманітарних дисциплін; Бригінець Олександр Олексійович, д.ю.н., професор кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін; Андрусів Валерій Григорович, к.ю.н., завідувач кафедри кримінального права та процесу, Учений секретар КУП НАНУ; Хорватова Оксана Олегівна, к.ю.н., доцент, в.о. завідувача кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін; Матвєєв Сергій Васильович, к.ю.н., доцент, завідувач кафедри загальнотеоретичних правових і соціально-гуманітарних дисциплін; Антонюк Анастасія Борисівна, к.ю.н., доцент, завідувач Юридичної клініки «Фенікс» КУП НАНУ; Романова Олена Миколаївна, к.і.н., доцент кафедри загальнотеоретичних правових і соціально-гуманітарних дисциплін; Холоденко Андрій Олексійович, старший викладач кафедри спеціальних юридичних дисциплін Рівненського інституту Київського університету права НАН України, адвокат; Дикун Ганна Петрівна, старший викладач кафедри загальнотеоретичних правових та гуманітарних дисциплін Рівненського інституту Київського університету права НАН України; Якимчук Оксана Олександрівна, к.і.н., доцент, завідувач кафедри спеціальних юридичних дисциплін Рівненського інституту Київського університету права НАН України; Дроздович Надія Людвігівна, к.ю.н., доцент кафедри кримінального права та процесу; Ващинець Іван Іванович, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін; Толкачова Ірина Анатоліївна, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін та інші співробітники.

Активну наукову позицію із доповідями зайняли також студенти та аспіранти університету.

Прес-Центр КУП НАНУ