Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАНУ відбулась науково-практична конференція молодих вчених, присвячена проблемам міжнародного права

25 Квітня, 2022

Днями в Київському університеті права НАН України відбулась науково-практична конференція для студентів та аспірантів на тему «Міжнародно-правовий статус України в умовах війни».

Метою конференції стало обговорення найбільш актуальних теоретичних та практичних проблем сучасного стану національного та міжнародного права в умовах війни в Україні.



24 лютого 2022 року російська федерація жорстоко напала на Україну. Генеральна асамблея ООН у своїй резолюції від 2 березня 2022 року засудила російське вторгнення в Україну та назвала його агресією Російської Федерації проти України. З першого дня вторгнення Росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини.

За даними Управління Верховного комісара ООН із прав людини, станом на 9 квітня в Україні через дії окупантів 1793 цивільні людини, ще 2439 поранені. Серед загиблих, за даними ООН, є 142 дитини; за даними українського Офісу генерального прокурора – 177 дітей станом на 10 квітня. Більшість втрат серед цивільних осіб спричинено обстрілами з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетними та авіаударами. За даними Міграційного агентства ООН, понад 6,5 млн. людей в Україні були змушені переїхати в більш безпечні регіони держави. Ще майже 4,9 млн. виїхали за кордон. Це стало найбільшою міграційною кризою з часів Другої світової війни. Майже146 тис. іноземних студентів покинули країну.

Від початку відкритої російської агресії проти України задокументовані численні випадки руйнувань житлової інфраструктури, вбивств мирних жителів і мародерства з боку російських військовиків на захопленій українській території. Внаслідок обстрілів населених пунктів в Україні російські війська зруйнували пам’ятки архітектури та храми. Від початку російської агресії в Україні станом на 21 квітня 2022 року пошкоджено 347 закладів охорони здоров’я, 36 зруйновано.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) станом на 12 квітня 2022 року зафіксувало 1842 випадки загибелі та 2493 випадки поранень цивільного населення України, загалом 4335 жертв російського повномасштабного вторгнення. Більше ніж 602 дитини постраждали в Україні за два місяці повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. За офіційними даними станом на ранок 24 квітня 2022 року: 213 дітей загинуло та понад 389 поранено. Російські окупанти вбивають мирних жителів, викрадають, катують українських журналістів, політиків і громадських діячів, вони також вивозять, депортують українських громадян. Російські окупанти розстрілюють гуманітарні коридори, грабують підприємства, магазини і оселі українців, ґвалтують жінок.

Рекордна кількість держав – 41, звернулися до Міжнародного кримінального суду з проханням офіційно розслідувати воєнні злочини, вчинені росією в Україні. Головну частину тут складають злочинні дії, спрямовані на деморалізацію цивільного населення. Міжнародні судові інстанції ініціювали розслідування злочинів Росії в Україні, а Європейський суд з прав людини виніс рішення, в якому наказав Російській Федерації припинити напади на цивільні об’єкти в Україні та їхнє бомбардування.





Відкрив конференцію ректор Київського університету права Національної академії наук України, професор, заслужений юрист України Бошицький Юрій Ладиславович. Він зазначив, що з першого дня вторгнення росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини, окрім того, веде інформаційну війну та застосовує пропаганду. В цілому, вторгнення в Україну порушує численні норми міжнародного права, правила ведення війни, норми міжнародного гуманітарного права, статут ООН і загалом є злочином агресії відповідно до міжнародного кримінального права; злочин агресії може переслідуватися відповідно до універсальної юрисдикції, адже станом на початок квітня було зафіксовано 1200 випадків воєнних злочинів російських військ тільки на Київщині після її звільнення, що підтверджується супутниковими знімками.

Основними тематичні напрямками роботи конференції стали: історія розвитку міжнародного права щодо заходів та методів ведення війни, та його вплив на становлення сучасного світу; хроніка воєнних дій та загальносвітові погляди на дотримання норм національного та міжнародного права; проблеми забезпечення прав і свобод людини в умовах війни; правовий статус та розвиток міжнародних організацій та форми їх діяльності щодо підтримання миру та світового правопорядку; правова регламентація покарання для держави агресора; міграційні процеси в умовах війни та захист прав людини; захист прав людини в рамках міжнародних міжурядових організацій.



Модератором конференції виступила завідувач кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства к.ю.н., доцент Хорватова О.О.

На конференції також були присутні викладачі КУП НАНУ: проректор з наукової роботи, д.н.д.у. Червякова О.В., професор кафедри державно-правових та галузевих правових дисциплін д.ю.н., професор, Бригінець О.О., завідувач кафедри загальнотеоретичних правових і соціально-гуманітарних дисциплін к.ю.н., доцен Матвєєв С.В., завідувач кафедри кримінального права та процесу к.ю.н. Савка О.І., завідувач кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін РІ КУП НАНУ к.е.н., доцент Матвійчук О.В. завідувач кафедри спеціальних юридичних дисциплін РІ КУП НАНУ к.і.н. Якимчук О. О.

Виступи студентів та аспірантів були присвячені різним аспектам та проявам воєнної агресії, зокрема, фінансовій система України та її стану в умовах війни, соціально-психологічним та правовим наслідкам збройної агресії, правовому регулюванню міграційних процесів в ЄС внаслідок збройного нападу РФ, адвокатській допомозі постраждалим під час воєнного стану, інституту спадкового статуту в міжнародному гуманітарному праві та особливості його використання, питанням тимчасового захисту громадян України в межах ЄС, міграційним процесам в умовах війни, механізму притягнення до відповідальності держави-агресора у війні Росії проти України, особливостям захисту прав людини в рамках міжнародних міжурядових організаціях, проблемам забезпечення прав і свобод людини в умовах війни, підставам нового Нюрнберзького процесу ХХІ століття тощо.



Прес-центр КУП НАНУ