Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАНУ відбувся круглий стіл «Свобода пересування осіб: сучасні проблеми»

16 Травня, 2011

    13 травня 2011 року в рамках Дня науки у Київському університеті права НАН України було проведено круглий стіл на тему: «Свобода пересування осіб: сучасні проблеми», який організували відділення міжнародного права і кафедра міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАН України.
      У роботі круглого столу взяли участь спеціаліст з протидії расизму та ксенофобії Представництва Міжнародної організації з міграції Я.В. Салахова та кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник відділу міжнародного права та порівняльного правознавства Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України К.О. Савчук.


      Актуальність обраної проблематики для проведення круглого столу не викладає сумнівів, тому що метою було обговорення особливостей правового статусу біженців, осіб без громадянства, осіб з подвійним громадянством; специфіки встановлення контролю над нелегальною міграцією; візових проблем, в тому числі специфіки отримання Шенгенських віз; а також проблем, з якими стикаються в Україні люди, що належать до інших рас та національностей.

      З привітальним словом до учасників круглого столу звернувся завідувач відділення міжнародного права Київського університету права НАН України, Марина Олександрівна Дей, яка зазначила що право фізичних осіб на свободу пересування є одним із природних прав людини. Однак сьогодні особи, які перетинають державні кордони, стикаються з великим обсягом проблем. Свіжим прикладом є становище лівійських та туніських біженців, що перебувають на острові Лампідуза (Італія) й намагаються потрапити до інших країн Європи (зокрема, до Франції). Однак мова йде не тільки про осіб, які мігрують до іншої держави чи про нелегальних мігрантів, а й про звичайних туристів. «Завданням фахівців з міжнародного права є всебічне і глибоке обговорення проблем, які можуть виникнути у зв’язку із свободою пересування осіб та розробка можливих шляхів їх вирішення»

      Багатогранність теми круглого столу була підкреслена та проілюстрована у короткому вступному слові кандидата юридичних наук, доцента кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ О.В. Бурлак.


      В рамках доповіді Я.В. Салахової «Ініціатива Розмаїття: поширення міжкультурного діалогу» був показаний уривок з документального фільму «Ерік», в якому демонструвалися проблеми, з якими стикаються люди з іншим кольором шкіри в Україні. Доповідачка докладно розкрила заходи, які вживаються в рамках мережі «Ініціатива Розмаїття», яка об’єднує міжнародні та громадські організації, посольства, органи державної влади, комерційні структури з метою захисту честі, гідності та добробуту мігрантів, біженців і меншин. Оргкомітет круглого столу від імені Київського університету права НАНУ вручив Я.В. Салаховій Подяку за значний внесок у розвиток вітчизняної науки міжнародного права.

    Темою доповіді К.О. Савчука стали «Безвізові подорожі громадян України – проблеми та перспективи». В своїй доповіді К.О. Савчук зупинився на розвитку договірно-правової бази, що регулює питання закордонних поїздок громадян, проаналізував основні положення угод про запровадження безвізового режиму для короткотермінових поїздок громадян, укладених Україною з такими державами, як, наприклад, Ізраїль, Чорногорія, Спеціальний адміністративний район КНР Гонконг, Бразилія, Аргентина, Бруней тощо. Окрема увага була приділена переговорам про запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до держав Євросоюзу. К.О. Савчуку оргкомітетом круглого столу від імені Київського університету права НАНУ було вручено Подяку за значний внесок у розвиток вітчизняної науки міжнародного права.

     Наступна доповідь здійснювалася доцентом кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ І.М. Проценко й присвячувалася особливостям правового статусу апатридів та біпатридів. В ній була розкрита історія становлення міжнародно-правового регулювання правового статусу цих категорій осіб, висвітлений зміст основних міжнародних правових актів з цих питань, виділені основні причини виникнення безгромадянства та подвійного громадянства в сучасності, названі основні інструменти, які використовуються для боротьби з цими явищами, а також окреслені проблеми з якими стикаються апатриди та біпатриди.




      В доповіді кандидата юридичних наук, доцента кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ О.В. Стрєльцової на тему «Правове регулювання руху осіб в межах Шенгенського простору: Шенгенський кодекс про візи» були висвітлені правові засади регулювання руху осіб в межах Шенгенського простору.

    Студентська молодь також активно долучилася до обговорення актуальних проблем свободи пересування, зокрема з доповідями виступили: «Проблеми надання притулку біженцям» ( Шелея Евеліна, студентка 5-го курсу відділення міжнародного права Київського університету права НАН України); «Проблеми у сфері контролю над нелегальною міграцією в аспекті євроінтеграції України» (Шумеляк Крістіна, студентка 4-го курсу відділення міжнародного права Київського університету права НАН України).



    

      Круглий стіл на тему: «Свобода пересування осіб: сучасні проблеми» відбувся на високому науковому та організаційному рівні, він став ареною жвавого обміну думками з усіх проблем, що піднімалися під час його роботи. Всі доповідачі круглого столу отримали Дипломи КУП НАНУ за високі досягнення у науково-дослідній роботі в сфері прав людини.

Оргкомітет круглого столу