В КУП НАНУ відбувся майстер–клас доктора юридичних наук, професора Шишки Романа Богдановича

30 Листопада, 2010

29 листопада 2010 р. у Київському університеті права НАН України в рамках реалізації концепції майстер-класів, була проведена лекція доктором юридичних наук, професором Шишкою Романом Богдановичем на тему «Проблеми договірного права України».

Студентам цікаво було дізнатися, що договір – одна із найстаріших правових форм узгодження волевиявлення юридично незалежних суб’єктів права з метою задоволення майнових та інших потреб. Він є вид зобов’язання та двохсторонього правочину, сфера застосування якого розширюється і займає центральне місце в регулюванні відносин майнового обороту та обміну результатами праці. Його конструкція є гнучкою і дозволяє врегулювати різні за характером відносини і максимально узгодити майнові та інші інтереси його сторін. Перш за все, цивільно-правовий договір забезпечує товарооборот. Він слугує забезпеченню потреб фізичних осіб. Це перший гносеологічно рівень договірного регулювання, що охоплює собою відносини у сфері задоволення побутових, життєвих, культурних та інших потреб людини і може бути нами умовно названий споживчим. Другий рівень регулювання цих відносин є підприємницьким – товаровиробники – торговці чи товаровиробники – посередники – торговці., а третій – коопераційний, який забезпечує досягнення спільної мети двох та більше учасників таких договорів.

Шишка Р.Б. наголосив, що виконання зобов’язань зумовлене проявом принципів принципу святості договору (pacta sunt servandа чи рactum servandum est. (Угоди треба дотримуватися)” ) та його антиподу принципу (clausula rebus sic stantibus – дійсність договору залежить від незмінності обставин, за яких він був укладений)», що передбачає можливість уникнути зв’язаності договором в разі подальшої різкої зміни обставин. Це передбачено у Главі 50 ЦК України.

Професор Шишка Р.Б. відзначив, що значення договору полягає в наступному:
– є найпоширенішою підставою виникнення цивільних прав і обов’язків;

– це основний спосіб оформлення економічних за змістом та юридичних за формою зв’язків учасників цивільного обороту;

– договір конкретизує обсяг суб’єктивних прав і юридичних обов’язків його сторін, порядок і умови виконання зобов’язання;

– договір має загальні та спеціальні гарантії і включає в себе способи забезпечення виконання зобов’язань його сторонами. Це проявляється у поруці, заставі, уточнені санкцій майнової відповідальності за їхнє невиконання чи неналежне виконання;

– договір дозволяє правильно визначити попит та пропозицію, а також і суспільно необхідні витрати на товари, послуги і т.п.;

– договір стабілізує відносини цивільного обороту, робить їх передбачуваними, забезпечує формування впевненості в тім, що людина буде забезпечена всім необхідним;

– договір стимулює ініціативу суб’єктів цивільних правовідносин, чим і сприяє розвитку виробництва і призводить до появи нових договірних інститутів та субінститутів.

У цілому, проблеми договірного права України викликали жваву дискусію серед студентів.
Завантажити матеріали майстер-класу у форматі DOC