Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАНУ відбувся майстер-клас Віце-прем’єр Міністра Грузії-Державного міністра Грузії з питань євроатлантичної інтеграції Гіоргі Барамідзе

20 Квітня, 2012


     19 квітня 2012 року в рамках реалізації концепції майстер-класів, а також на запрошення ректора, професора Ю. Бошицького, у Київському університеті права Національної академії наук України відбулася непересічна подія – візит делегації у складі: Гіоргі Барамідзе Віце-прем’єр-міністра Грузії, Державного Міністра Грузії з питань євроатлантичної інтеграції; Грігола Катамадзе Посла Грузії в Україні; Гела Думбадзе старшого радника Посольства Грузії в Україні; Зураба Джанжгава старшого спеціаліста департаменту з питань євроатлантичної інтеграції.
     Пан Міністр зустрівся з керівництвом університету, професорсько-викладацьким складом та студентами і провів майстер-клас, щодо реформ у Грузії за останні 10 років.
     Під час вступного слова ректор Юрій Бошицький, зауважив що в Україні, також як і в Грузії, одним із векторів стратегічного розвитку є євроінтеграція, розвиток якої залежить від успіху проведених реформ. «Ми розуміємо, що цей шлях є досить важким, але не менш важливим для нас, юристів, залишається те, хто зобов’язаний забезпечити найважливішу складову реформування в країні – правову основу – аспекти проведення реформ». Тому використання безцінного досвіду Грузії, для нас є досить актуальним.


     Пан Барамідзе наголосив на тому, що після отримання незалежності в 1991 році, Грузія зіштовхнулася із цілим рядом глибинних проблем, які не давали змоги поставити країну на рейки реформування державного управління та економіки. На початку дев’яностих Грузія перетворилася на слабку та відсталу державу. Переломним етапом у новітній історії Грузії стала Революція троянд у листопаді 2003 року. Її передумовою було невдоволення управлінням державою Едуардом Шеварднадзе. На зміну Шеварднадзе прийшов новий амбітний та дещо агресивний Міхаїл Саакашвілі, випускник Київського Інституту міжнародних відносин та Колумбійського університету Нью-Йорку. Дерегуляція, митниця, податкова, поліція, захист прав власності, судова система – це перші основні реформи які відбулися у Грузії. Світовий банк опублікував дослідження, в якому головну реформу Грузії та єдину причину ефективності всіх інших перетворень розглядає під назвою, що її слід було б перекласти і зобов’язати прочитати кожного громадянина, не байдужого до долі країни.
     У доповіді було проаналізовано всі основні структурні реформи Грузії і чітко показано: всі вони були нанизані на єдиний стрижень — боротьбу з корупцією в державі.
Конкретні приклади:
     2003 року у Грузії базу оподаткування становили 80 тисяч платників податків, а податкові відрахування — 12% ВВП. 2011-го 252 тисячі платників податків формували вже 25% ВВП. В Україні 2011 року число підприємців, які ліквідували свої підприємства, сягнуло 250 тисяч — це на 100 тисяч більше, ніж було зареєстровано нових підприємств. Глава податкової служби Олександр Клименко вважає, що це результат упровадження нового Податкового кодексу та боротьби з ухиленням від сплати податків. Однак у Грузії реформи ведуть не до звуження, а до розширення бази оподаткування.
     Посада працівника ДАІ 2003 року в Грузії коштувала від двох до 20 тис. дол. — залежно від місця, де він махав кийком. Тому разом з ДАІ було практично розформовано всі правоохоронні органи Грузії: загальна чисельність цих структур скоротилася в 2,5 разу — з 63 до 27 тисяч. Зрештою за результатами опитування тільки 2% громадян Грузії заявили, що 2011 року їм доводилося хоча б один раз давати хабар.
     2003 року держава збирала тарифи за електроенергію, які тільки на 30% покривали собівартість, а платіжна дисципліна залишала бажати кращого. Світло тоді подавали в будинки не більш як сім-вісім годин на добу. Зараз тарифи на 100% покривають собівартість і їх збирають у повному обсязі. Звісно, зникли всі проблеми з електрикою.
     2003 року було проведено повну інвентаризацію всіх дозволів і ліцензій — їх виявилося 909. 2011-го залишилося всього 137. Дозволи на будівництво оформляють замість 195 днів за 98, після завершення — всього дев’ять замість 25.
     Було проведено адміністративну реформу — замість 1100 місцевих органів самоврядування було збережено всього 69!
     За вступ до державного університету на бюджетне відділення 2003 року платили хабарі від восьми до 50 тис. дол. Реформа освіти повністю ліквідувала можливість давання та отримання хабара за вступ.


     Студентам та співробітникам було цікаво дізнатися, про шляхи реформування Грузії та дізнатися про багаторічний досвід пана Барамідзе.
     В цілому, обговорення теми викликало жваву дискусію серед викладачів і студентів, які задавали різноманітні запитання. Наприкінці учасники зустрічі дійшли висновку, що позитивний досвід Грузії в досягненні європейських стандартів необхідно враховувати Україні.