В КУП НАНУ відбувся науковий семінар-дискусія з нагоди Всесвітнього дня дитини
В Київському університеті права НАН України напередодні Всесвітнього дня дитини відбувся науковий семінар-дискусія на тему «Міжнародно-правовий захист дітей».
Всесвітній день дитини є Міжнародним днем ООН, який відзначається щорічно 20 листопада як день світового братерства і взаєморозуміння дітей, день підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Саме у цей день – 20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея прийняла «Декларацію прав дитини», а 20 листопада 1989 року – «Конвенцію про права дитини». З 1990 року у Всесвітній день дитини відзначається річниця прийняття цих основоположних документів у сфері захисту прав дитини.
Без перебільшення, Всесвітній день дитини є одним із важливих днів у бідь-якому цивілізованому суспільстві, а метою відзначення цього дня є захист прав дітей та розвитку середовища, дружнього по відношенню до дітей у всьому світі, шляхом діалогу і активних дій, благополуччя дітей у всьому світі, укріплення та розширення діяльності ООН в інтересах дітей, підтримки діяльності Дитячого фонду ООН.
Організатором наукового заходу стала кафедра міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ, модератором виступила проректор університету, в.о. завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства О.О. Хорватова, а учасниками – здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 3-го року навчання.
Протягом 4-х годин понад 50 студентів університету представляли свої наукові виступи, доповіді та презентації на актуальні й проблемні теми в сфері національного та міжнародного захисту прав дитини, зокрема були висвітлені таки питання як: соціально-правовий статус дитини в сучасному світі; історико-правові аспекти становлення інституту прав дитини в різних державах світу; витоки та необхідність розвитку інституту захисту прав дитини в Україні та світі; проаналізовано найважливіші права дитини в ХХІ столітті, а також національне, європейське та міжнародне законодавство в сфері захисту прав дитини; розглянуто основні міжнародні та європейські організації, діяльність яких присвячена захисту прав дітей; роль та правовий статус дитячого омбудсмена в Україні; сучасні соціальні та економічні проблеми виховання дітей; державні та соціальні органи, що здійснюють нагляд за дотримання прав дитини в Україні.
Було приділено особливу увагу правам дитини у цифровому середовищі, адже проблема «діти в інтернеті» стала світовою. З одного боку, інтернет відкриває багато чудових можливостей для дітей, від навчання до розваг, але це також робить їх більш вразливими та відкритими до таких загроз як кібербуллінг, шкідливий онлайн-контент, сексуальна експлуатація в Інтернеті. Саме тому студенти розповіли про механізми дій для дітей, батьків, вчителів у разі кібербулінгу.
Окремо необхідно відмітити питання кримінально-правового блоку, що висвітлювалися студентами, а саме: насильство над дітьми та основні напрямки його попередження; роль сучасно ювенальної юстиції в Україні; проблеми втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність; кримінальна відповідальність за насильницькі злочини, вчинені щодо неповнолітніх; захист прав дитини в судовому порядку; рекомендації експертів ООН у сфері протидії домашньому насильству над дітьми; проаналізували Резолюцію ПАРЄ щодо боротьби з надмірною сексуалізацією дітей та Комплексні національні стратегії із захисту дітей від насильства.
Не оминули студенти й такі болючі питання як захист прав дитина на територіях збройних конфліктів, а також права дітей в контексті COVID-19.
Як підсумок, виступаючи зазначили, що Всесвітній день захисту дітей – це нагадування суспільству про необхідність захищати права неповнолітніх, нагода звернути увагу на правові проблеми, з якими стикаються діти.
Прес-центр КУП НАН