В КУП НАНУ відбувся семінар-дискусія на тему «Міжнародно-правове значення та порядок зміни державної території»
Днями в Київському університеті права НАН України відбувся семінар-дискусія на тему Міжнародно-правове значення та порядок зміни державної території», який було присвячено Дню вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні, дев’ятій річниці незаконної окупації території України та повномасштабної збройної агресії з боку рф.
День Героїв Небесної Сотні – пам’ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. Пам’ятний день встановлено указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 р.), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Пізніше, у березні-травні 2014 року рф розпочала незаконну анексію державної території України, що згодом 24 лютого 2022 року переросло в агресивне зюройне повномасштабне вторгнення на всю територію нашої держави.
Семінар-дискусію було організовано та проведено кафедрою міжнародного права та галузевих правових дисциплін для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 293 «Міжнародне право» другого року навчання. Модератором семінару стала професор кафедри, к.ю.н., доцент Хорватова О.О.
Учасники дискусії наголосили на тому, що відповідно до норм міжнародного публічного права територія є необхідною ознакою держави, а контроль над територією є необхідним елементом державності. Юрисдикція над територією передбачає компетенцію держави приймати та втілювати норми стосовно даної території. В той же час як суверенітет держави передбачає здатність держави здійснювати виключну юрисдикцію над своєю територією. Правовий режим усіх суб’єктів і об’єктів, що знаходяться на території держави, визначається і регулюється винятково її законами, і держава вправі не допускати на своїй території діяльності будь-якої іншої держави або організації.
Студенти проаналізували норми міжнародного права, що стосуються державних кордонів та порядку їх визначення і встановлення; визначили правовий режим державного кордону України та напрямки міжнародного співробітництва з прикордонних питань; на підставі принципів міжнародного права, закріплених Статутом ООН зробили висновки про те, що всі держави у світі мають виключне верховенство над своєю територією, яке передбачає: право народу на самовизначення, а будь-які територіальні зміни статусу державної території або її частини як у бік збільшення, так і у бік зменшення, будь-яка зміна державних кордонів повинні провадитися винятково у відповідності з прямим волевиявленням народу, згодою держави і міжнародного права без будь-якого втручання ззовні, погрози силою або її застосування, з обов’язковим наступним затвердженням будь-яких територіальних змін вищим законодавчим органом держави. Зауважили на тому, що територіальні спори повинні вирішуватися винятково мирними способами шляхом переговорів у відповідності зі статтею 33 Статуту 00Н і чинними міжнародними угодами, а держава має виняткову й абсолютну владу в межах державної території. Наголосили на принципі невтручання у внутрішні справи держави з боку інших держав, міжнародних організацій, іноземних фізичних і юридичних осіб, недоторканності державної території, що виключає будь-які дії інших держав проти територіальної цілісності, політичної незалежності або єдності будь-якої держави, застосування сили або погрози силою, а також будь-яку воєнну окупацію в порушення міжнародного права.
Також учасники проаналізували незаконні псевдореферендуми 2014 та 2022 року на окупованих рф територіях України щодо змін державних кордонів, статусу окупованих територій і наголосили на наявності невід’ємного права держави всіма наявними законними способами захищати недоторканність своєї території, її державних кордонів, політичну незалежність і цілісність своєї держави, а також життя, майно, честь і гідність громадян, майнові та інші немайнові права фізичних і юридичних осіб.
Прес-Центр КУП НАНУ