Національна академія наук України Київський університет права

Відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція до Дня науки в Україні

18 Травня, 2022

18 травня 2022 року у Київському університеті права НАН України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція до Дня науки в Україні «Розвиток юридичної науки в умовах воєнного стану», в якої взяли участь науковці, аспіранти, юристи-практики, студенти КУП НАНУ у змішаному форматі онлайн – офлайн.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Київського університету права НАН України, Заслужений юрист України, професор  Бошицький Юрій Ладиславович, і зазначив, що нові виклики, які сьогодні необхідно вирішувати державі потребують величезної роботи, у першу чергу для юристів, для юридичної науки. І як результат формуються нові наукові напрямки досліджень, де правозастосування набуває нових юридичних фактів, яких в нашої країні не було раніше; теми наших наукових робіт змінюються: актуалізуються питання кримінального, трудового, сімейного права в умовах воєнного стану, міжнародно-правові норми і принципи захисту жертв війни; з цим пов’язано міграційні процеси в умовах війни, проблеми забезпечення прав і свобод людини в умовах війни. І це тільки те, що на поверхні юридичної науки, а вже їх дослідження виявляють багато різноманітних факторів всередині.



Актуальними і новими були теми виступів учасників конференції. Зокрема, про правовий статус добровольчих формувань територіальних громад: процедуру створення, підписання контракту з ОТГ, збереження робочого місця територіальних оборонців доповів кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ  Нерсесян Армен Сабірович. У своїй доповіді Армен Сабірович наголосив про необхідність розробки спеціального закону, який регулював правовий статус добровольчих формувань територіальних громад. 

Про особливості кримінально-правової політики в умовах воєнного стану на конкретних прикладах застосування статей законодавства, а також про порушення логіки в сучасному законодавстві у своїй доповіді розповів кандидат юридичних наук, доцент, старший науковий співробітник, доцент кафедри кримінально-правової політики та кримінального права Київського національного університету імені Тараса Шевченка  Усатий Григорій Олександрович.

Цікавою з точки зору системного розвитку в безпековій сфері, зокрема щодо застосування інноваційних систем виявлення прихованої і недостовірної інформації та комп’ютерних поліграфів у секторі безпеки і оборони України, в економічній сфері держави із використанням кращого вітчизняного й міжнародного досвіду ознайомив Казьмірук Сергій Дмитрович – сертифікований, дипломований США, практикуючий поліграфолог, шановний член UK Polygraph Association (UKPA), координатор міжнародного безпекового проекту (Україна, Євросоюз та США).

Корисним для учасників конференції був виступ аспіранта КУП НАНУ Гриньо Дмитра Дмитровича за темою «Воєнний стан  особливості правового режиму в Україні», в якому були зазначені основні особливості та вплив правового режиму воєнного стану на діяльність органів місцевого самоврядування і місцевих органів державної влади, зокрема про проблемні питання застосування законодавства під час воєнного стану в сфері гуманітарного, соціального, житлового права та адміністративних послуг для тимчасово переселених громадян в життєдіяльності території, на якій не ведуться бойові дії та можливі шляхи щодо забезпечення додержання законності в умовах воєнного стану.

Основні проблеми, які пов’язані з компенсацією за автотранспортні засоби, втрачені фізичними особами внаслідок збройного конфлікту в Україні, у тому числі внаслідок кримінального правопорушення (незаконне заволодіння транспортним засобом) у своєму виступі визначила аспірантка Київського університету права НАН України  Анісімова Анна Олексіївна.

Підвищений інтерес викликала доповідь аспіранта Київського університету права НАН України Пономаренка Михайла Віталійовича про особливості дії воєнного стану, принципи та критерії, за якими функціонує армія Ізраїлю, порівняльно-правова характеристика з армією України.

Також учасниками конференції були обговорені проблемні питання цивільного та кримінального права, зокрема у виступах аспірантів Київського університету права НАН України Іоніцой-Доценко Олега Павловича та  Моняк Романа Васильовича

Підводячи підсумки роботи учасників конференції до Дня науки в Україні проректор з наукової роботи Київського університету права НАН України Червякова Ольга Володимирівна наголосила про унікальність і трагічність теми конференції «Розвиток юридичної науки в умовах воєнного стану» і зазначила подальшу необхідність апробації наукових досліджень, обгорання актуальних проблем воєнного стану, які є викликами для юридичної науки і, яка перебуває нині на самому вістрі суспільних проблем.

Прес-Центр КУП НАНУ