Відкриті студії «Аміатинського кодексу» – зустріч гуртка «Латинські читання»
У понеділок 3 червня, у межах підсумкового заняття з латинської мови та гуртка «латинські читання», відбулися відкриті студії «Аміатинського кодексу» (VIII ст.) – найавторитетнішого та одного з найцілісніших рукописів латинської Вульгати (IV ст.). На даному науково-практичному заході, як завершальному етапі семестрового вивчення курсу латини та кульмінації цілого навчального року, студентами було закріплено весь багаж знань про латинську мову: її історичну графіку, лексику, фонетику та граматику. З учасниками було вкрай детально проаналізовано перші рядки даного рукопису: розшифровано використані шрифти, розібрано відмінності в написанні слів та окремих літер, а також порівняно з іншими кодексами, зокрема з багатомовним виданням Вульгати (грекою, латиною, гебрайською) 1520 року, аби виявити очевидні різночитання.
З мовознавчого погляду, Вульгата досить зручне джерело: чи то для початку поглибленого вивчення латини, чи то для закріплення вже набутих знань, адже використовує базову лексику та простіші для розуміння граматичні конструкції порівняно до класичних латинських джерел античного періоду. Вивчення ж такого варіанту (так званої «простої» чи «народної» мови) пропонує набагато легшу стежку в засвоєнні латини. Також це надає студентам неоціненне розуміння еволюції самої мови. Компаративно аналізуючи її лексику, граматику та культурний контекст, учасники мають змогу отримати безпосереднє відчуття тогочасного мовного розмаїття та набути глибшого розуміння мовних процесів, що, своєю чергою, закладає міцний фундамент для подальшого вивчення сучасних мов, особливо — романських.
Проведення подібних заходів планується і надалі: чи то в межах існуючого гуртка, чи то як окремі, поодинокі івенти. До того ж студенти завжди мають змогу обрати собі першоджерело для читань самостійно.
Приєднуйтесь до нашого гуртка з вивчення латини! Та відкрийте для себе насолоду у вивченні стародавніх мов з однодумцями-ентузіастами вже сьогодні!
Прес-Центр КУП НАНУ