Національна академія наук України Київський університет права

Віртуальна книжкова виставка до 10-ї річниці Революції Гідності «Україна – країна нескорених. Майдан»

21 Листопада, 2023

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи. Саме цього дня розпочалися дві доленосні для країни події: Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013 року, що стали історичними віхами вже новітньої незалежної України.

Почуття гідності та свободи є головними цінностями українців. Ці риси об’єднують наших героїв – борців за свободу України різних часів: Української революції 1917-1921 років, Холодного Яру і повстанців 1920-1930-х, Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, учасників дисидентського руху та поетів-шістдесятників, революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності. Сьогодні, в умовах національно-визвольної боротьби України проти повномасштабної агресії російської федерації, ми маємо згадувати доленосні події, які стали символом боротьби за свободу і гідність українського народу.

Київський університет права НАН України вшановує громадянський подвиг учасників революцій 2004 та 2013-2014 років, віддає шану всім тим, хто ціною власного життя виборював справедливість та незалежність.

З метою збереження та донесення до сучасного покоління об’єктивної інформації про доленосні події в Україні XXI століття в університетській бібліотеці  оформлено книжкову виставку «Україна – країна нескорених. Майдан».

Бережімо пам’ять про подвиги наших Героїв, шануймо їх незламну силу волі, мужність та відвагу!


Вінницький М. Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції гідності / М. Вінницький; пер. з англ. Р. Клочка. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2023. – 560 с.

В цій книзі детально висвітлені події в Україні 2013-2018 рр. Ця історична праця поєднує в собі точку зору науковця і спостерігача-учасника, який брав активну участь у протестах на Майдані Незалежності в Києві. Під час Революції Гідності Михайло Вінницький був постійним коментатором англомовних ЗМІ, здійснював аналіз поточних подій в своєму блозі «Думки з Києва». Згодом написав книгу, яка вийшла англійською мовою ще в 2019 році, ставши внеском у відстоювання позицій України в довголітній інформаційній війні.


Літопис самовидців: Дев’ять місяців українського спротиву / авт. проєкту О. Забужко, упоряд. С. Терен, передм. С. Алексієвич. – К.: Комора, 2014. – 312 с.

Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013 по літо 2014 –  ця книжка простежує в хронологічній послідовності глибинні психологічні і світоглядні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни  з Росією, складена з популярних в цей час дописів в соцмережах, мережі  Інтернет, фрагментів новинних стрічок.

Понад сотню авторів збірника, серед яких як відомі літератори, журналісти, блогери, так і анонімні мережеві «ніки» об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, а читач отримує можливість доторкнутися до пульсуючого серця історії України і момент її прямого творення.


Рябчук М. Долання амбівалентності. Дихотомія української національної ідентичності – історичні причини та політичні наслідки. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2019. – 252 с.

Якщо попередні книги були в основному свідченнями очевидців, живих учасників Майдану, то монографія науковця Інституту політичний і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України присвячена дослідженню української національної ідентичності у двох її різних, істотно відмінних формах, означених автором як «українська етнокультурна» та «українська інституційна» ідентичність. В праці доводиться, що історична ідентичнісна  дихотомія української нації значно ускладнює процеси пострадянської трансформації і відчутно ослаблює українське суспільство. Майдан був актом становлення української нації, але далеко не всі українці підтримували його, і амбівалентність українського народу відчутно ослаблює українське суспільство перед лицем російської агресії. Монографія обґрунтовує необхідність та з’ясовує передумови формування об’єднавчої громадянської ідентичності всіх жителів України.


Трайдакало О. Майдан. Погляд зсередини. – К.: Сервіс «Book Express»;вид. М.Ю. Мельник, 2018. -320 с.

Ця книга – збірка спогадів «Львівської брами» – захисників першої барикади, що стояла під мостом на вулиці Інститутській, людей, яким пощастило опинитись у вирі подій Революції Гідності, тому кожна емоція тут щира, а кожне слово – правда. Книга присвячується загиблим Героям Небесної Сотні, а в передмові автор наголошує: «Ми просто не маємо права промовчати, бо якщо ми самі не напишемо нашу історію, то її обов’язково напишуть інші. Але тоді це буде зовсім інша «історія. …Ми повинні робити все для того, щоб зберегти і донести нащадкам, якою ціною виборювалась наша Незалежність. Ми хоча б спробували це зробити, і надалі робитимемо все, що від нас залежить, бо зупинятись не маємо права».


Курков А.Ю. Дневник Майдана. – Харьков, Фолио, 2015. – 221 с.

Восени 2013 року відомий український письменник Андрій Курков для австрійського видавництва «Хаймон» готував збірку есеїв про Україну. Однак 21 листопада він зрозумів, що закінчити її не зможе, і замість збірки для європейського читача була написана ця книга, в якій автор у формі особистого щоденника докладно описував, що відбувалося в Україні з самого початку Євромайдану, під час окупації Криму і початку агресії Росії на сході України.

«Щоденник Майдану» був опублікований у перекладах англійською, німецькою, французькою, японською та іншими мовами.


Наукова бібліотека КУП НАНУ