Впровадження у навчальний процес КУП НАН України інтерактивних технологій навчання – запорука успіху навчально-виховного процесу

22 Березня, 2012

Актуальним завданням сучасної системи юридичної освіти в Україні є якісна підготовка професійної особистості юриста, який здатен діяти у нестандартних ситуаціях, працювати у колективі. Майбутній юрист повинен володіти фундаментальними уявленнями про право, правовими знаннями, мінімальними вміннями та навичками їх застосування, а також засвоїти правила професійної діяльності. Неабияке значення у цьому відіграє використання інтерактивних технологій навчання у навчальному процесі в КУП НАН України, сутність яких полягає у тому, що навчальний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії всіх студентів.
     З метою впровадження інтерактивних технологій у навчальний процес, на кафедрі кримінального права та процесу 21 березня 2012 року було проведене модельне судове засідання «Судовий розгляд кримінальної справи в суді першої інстанції», який організували доцент кафедри, к.ю.н. Б.Л. Ващук та студенти третього курсу денної форми навчання, які є членами наукового гуртка з проблем кримінального процесу.
   Судове засідання відбулося в рамках вивчення дисципліни «Кримінальний процес» із застосування інноваційних та інтерактивних методик викладання, що сприятиме набуттю студентами вмінь застосовувати набуті теоретичні знання в практичних ситуаціях та формуванню логіко-правового мислення.

Дія судового розгляду була максимально наближеною до реальних умов. Модельне судове засідання проводилося за фабулою справи відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу України.
     До складу учасників судового процесу увійшли студенти 3-го курсу з таким розподілом ролей: головуючий суддя – І. Лавринчук, державний обвинувач (прокурор) – А. Ігнатенко, підсудний – О. Дєєв, захисники підсудного – О. Луньова, О. Гродський, потерпілий – О. Соловйов, свідки – А. Калашник, О. М’яка, К. Седельникова, С. Березовський, секретар судового засідання – О. Ящук, розпорядник судового засідання – В. Ковальчук.
     Процесуальна діяльність у судовому засіданні була проведена з точною відповідністю нормам КПК України. Здійснено активне дослідження доказів, здобутих на досудовому розслідуванні, зокрема, проведено допит свідків стороною обвинувачення та захисту, використано речові докази. Наочна демонстрація захисником О. Гродським можливості потерпілого самому зв’язувати та розв’язувати себе, демонстрація захисником О. Луньовою речового доказу – книжки, в якій описане аналогічне вбивство до того, яке розглядалося у судовому засіданні та детальний аналіз її змісту, у сукупності з іншими доказами по справі дозволили зробити висновок, що вбивство, у вчиненні якого обвинувачувався підсудний, насправді було вчинене не ним, а іншою особою. Тому державний обвинувач вніс клопотання, в якому просив суд повідомити прокуратуру, що злочин вчинила інша особа (результати судового слідства вказували на потерпілого). Відтак за результатами розгляду справи в частині вбивства суд виніс виправдувальний вирок.

На модельному судовому засіданні як експерти були присутні: завідуюча кафедри кримінального права та процесу к.ю.н., доц., З.А. Тростюк, професор кафедри к.ю.н., доц. М.П. Короленко. Також були присутні викладач кафедри кримінального права та процесу к.ю.н. Ю.Б. Хім’як, викладач кафедри кримінального права та процесу І.М. Бокоч,  асистент кафедри кримінального права та процесу Р.В. Перелигіна, завідувач кафедри теорії та історії держави і права, к.ю.н., доц. Т.О. Дідич, завідувач кафедри іноземних мов, к.філ.н., доц. В.І. Крепель, завідувач навчально-наукової бібліотеки Т.Ю. Ярошевська.
     Після закінчення модельного судового розгляду допущені студентами процесуальні помилки проаналізували Б.Л. Ващук, М.П. Короленко та З.А. Тростюк і подякували студентам за цікаве проведення модельного судового засідання.
     Проведений студентами судовий розгляд кримінальної справи в суді першої інстанції викликав жвавий інтерес і не залишив байдужими присутніх студентів та викладачів.

На кафедрі кримінального права та процесу планується проведення ще декількох модельних судових розглядів кримінальних справ, які допоможуть студентам набути практичних навичок майбутньої професійної діяльності.

Завідувач кафедри кримінального права та процесу З.А. Тростюк,
доцент кафедри кримінального права та процесу Б.Л. Ващук