Національна академія наук України Київський університет права

Вийшов друком ІІІ-й номер 2024 року юридичного науково-теоретичного щоквартальника «Часопис Київського університету права»

20 Листопада, 2024

Третій номер «Часопису Київського університету права» продовжує вже усталену багаторічну традицію інформувати про сучасні тенденції розвитку та новітні досягнення в юридичній царині України.

Авторами цього номеру стали авторитетні українські вчені, праці яких набули популярності в українській науці та за кордоном, а також юристи-початківці, зокрема аспіранти та здобувачі.

Видання формують різнорідні щодо свого спрямування в сучасній юриспруденції дослідження: вступна стаття, 27 наукових статей (із них 1 англомовна), написаних як одноосібно, так і в співавторстві, а також вітальна стаття, приурочена ювілеєві ректора КУП НАН України, професора, заслуженого юриста України Юрія Бошицького, а саме: 40-річчю наукової роботи та 65-річчю від дня народження.

Наукові статті висвітлюють актуальні проблеми теорії, історії держави та права, філософії права, конституційного, муніципального, адміністративного, фінансового, інформаційного, господарського, аграрного, земельного, екологічного, кримінального, цивільного, трудового та міжнародного права, права соціального забезпечення в Україні та прав інтелектуальної власності.

Номер містить також 4 рецензії на нові видання.

У вступній статті ректора Київського університету права НАН України, професора, заслуженого юриста України Юрія БОШИЦЬКОГО та радника ректора Київського університету права НАН України, д.ю.н., професора, заслуженого юриста України Ірини СОПІЛКО «Поєднання теорії та практики в університетській освіті: ключ до успішної кар’єри» закцентовано на тому, що важливим складником підготовки майбутніх юристів є інтеграція теорії та практики, яка в Київському університеті права НАН України виведена на новий рівень. Саме тому сьогодні завдання ректорату, науково-педагогічних працівників університету насамперед полягає в тому, щоб дати студентам повноцінні юридичні знання з навчальних дисциплін, прищепити їм навички умілого застосування теоретичних положень під час практичної діяльності, сформувати в них переконаність у тому, що із закінченням навчального закладу не закінчується процес пізнання, що тільки безперервне вдосконалення своїх знань, збагачення їх досягненнями теорії та практики – це ключ до успіху в діяльності кожного юриста.

Іван КАЙЛО, д.ю.н., проректор з наукової роботи Київського університету права НАН України у статті «Принципи забезпечення дотримання трудового законодавства через реформи контролю та нагляду» дослідив актуальне питання зміни правового регулювання контролю та нагляду за дотриманням трудового законодавства в контексті євроінтеграції України.

У статті «Застосування Верховним Судом України принципу верховенства права в контексті звернення до Конституційного Суду (щодо конституційності Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування»)» професора Світлани ФУРСИ, д.ю.н., та професора Євгена ФУРСИ, к.ю.н., висвітлено питання застосування Верховним Судом принципу верховенства права під час звернення до Конституційного Суду України щодо визнання неконституційним закону України. Акцент зроблено на неможливості відповідальності держави по боргах її державних підприємств, які знаходяться тимчасово на непідконтрольних їй територіях та питання про відповідальність держави в широких межах, особливо під час воєнного стану.

У дослідженні Дмитра ЧОБОТА, історика, політика, письменника, публіциста, краєзнавця «Про державність на давніх українських землях», проаналізовано питання походження Русі та витоків державності в Україні й Росії. Автор розглядає терміни «держава», «державність», «державотворення», «протодержава» і стверджує, що до давніх державних утворень варто застосовувати не теперішні визначення держави, а стародавні, та наводить пояснення суті держави та державного управління найвидатнішого давньогрецького філософа Платона з його знаменитої праці «Держава».

Стаття д.с.н.  Олесі КИРИЛЕНКО «Інвайронменталізм як концептуальна основа переходу до сталого зеленого майбутнього», присвячена актуальній проблемі соціальних та екологічних досліджень – інвайронменталізму, який є концептуальною основою політики сталого розвитку, переходу суспільства до зеленого майбутнього.

Цікавими і змістовними є дослідження науковців, зокрема, Світлани СТЕЖКО, Наталії КОНДРАТЕНКО, Анни ГРИЦЮК, Раїси ПЕРЕЛИГІНОЇ, Валерія  КОПІЙКИ та багатьох інших.

Свої наукові дослідження репрезентували також аспіранти і здобувачі: БЕРТАШ А.П., ВИШНЕВСЬКИЙ В.О., ГАЛАН М.О., ГЛУЩЕНКО О.О., ЖУРБА О.О., ЗАБАРІН А.Ф., ЗАЯЦЬ А.А., ЗУБКО Є.В. у співавторстві з Іриною СОПІЛКО, КАМБУРОВ О.М., КОРОТЯ Р.О., КУШНІР З.І., ЛИХВАР В.В., KROPOVA A.S., МАЦЮК В.С., УГОЛЬКОВ Є.О., ФІРСОВ В.Д., ХМЕЛЕНКО Я.О., ЧЕРНІЙ Є.В.

У виданні подано також рецензії: на наукову колективну монографію «Джерела судового права в Україні» (автор – Іван КАЙЛО); на начально-методичний посібник «Цивільне процесуальне право», розроблений Л.А. Кондратьєвою, І.Ю. Татулич (автор – Світлана ФУРСА), на монографію Батанова О.В. «Теорія муніципального права», 2024 (автор – Наталія ПАРХОМЕНКО), на книгу В. Акуленка «Агітпроп на межі пам’яті і забуття» (автор – Олександр НЕЖИВИЙ).

Нагадаємо, що «Часопис Київського університету права» внесено до міжнародних наукометричних баз «Index Copernicus International» (Польща), «HeinOnline» (США) та Google scholar.

Щиро вдячні вельмишановним членам редакційної колегії «Часопису», а особливу подяку складаємо шановним авторам, адже завдяки нашій плідній співпраці журнал справді заслуговує на визнання.

Ласкаво запрошуємо ознайомитися з повним змістом номерів на сайті «Часопису Київського університету права»  chasprava.com.ua.

Відповідальний редактор

«Часопису Київського університету права»

кандидат філологічних наук Галина СІКОРА