Національна академія наук України Київський університет права

Юридична клініка «Фенікс» КУП НАН України прийняла участь у вебінарі з питань діяльності Міжнародного кримінального суду

16 Червня, 2022

Протягом тижня Юридична клініка «Фенікс» КУП НАНУ прийняла участь у ряді семінарів та вебінарів на актуальні міжнародно-правові теми. 

Так, Комітетом Асоціації правників України з міжнародного права було проведено вебінар в рамках Клубу Міжнародного Права на тему «Міжнародний кримінальний суд: юрисдикція, типи міжнародних злочинів та механізми відповідальності за злочини, які вчиняються в Україні». Метою заходу стало детальне ознайомлення з діючими міжнародними судами та трибуналами, їх функціями та специфікою процесу.

Міжнародний кримінальний суд  перший правовий інститут, що діє постійно, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. МКС було засновано на основі Римського статуту, прийнятого в 1998 році. Існує з липня 2002 року. Необхідно зазначити, що на відміну від інших міжнародних і змішаних кримінальних судів, МКС є установою, що діє постійно. У його компетенцію входять злочини, здійснені після набуття чинності Римського статуту. Розташований у місті Гаазі, проте за бажанням Суду засідання можуть проходити у будь-якому місці.

Модератором заходу стала Наталія Тужеляк, член Ради Комітету Асоціації правників України з міжнародного права, White & Case LLP, Associate, Solicitor. 



Основним спікером на заході була Гаяне Нуріджанян, магістр права (Кембриджський університет), доктор філософії у галузі права (Університетський коледж Лондону), юрист Європейського суду з прав людини, Раді Європи та запрошена спеціалістка Міжнародного кримінального суду. 

Від Київського університету права участь заході прийняла Оксана Хорватова, к.ю.н., доцент, професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, а також здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня першого року навчання спеціальності 081 «Право», які проходять фахову практику в Юридичній клініці «Фенікс».



Виступаючі також відмітили той важливий факт, що у 2014 році Верховна рада України звернулась до суду з проханням притягти до відповідальності Віктора Януковича та інших посадовців злочини проти людяності під час мирних акцій протесту громадян із 30 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року. МКС визнав свою юрисдикцію в розслідуванні попри те, що на той момент Україна ще не ратифікувала Римський статут МКС. Пізніше, у 2015 Україна звернулася до суду щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності на сході України і в Криму. Другу заяву приєднали до першої і наприкінці 2020 року, після розгляду справи, прокурори ухвалили рішення про наявність підстав для початку офіційного розслідування. У 2022 році прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі ініціював розслідування воєнних злочинів Російської Федерації під час вторгнення до України.

Прес-Центр КУП НАНУ