Національна академія наук України Київський університет права

Юридична клініка «Фенікс» КУП НАНУ прийняла участь у конференції “Антикорупція у вищій освіті”

11 Травня, 2022

Днями в Києві відбулась фінальна конференція “Антикорупція у вищій освіті”. Захід проходив в межах проєкту “Антикорупційний комплаєнс у вишах: від визначення ризиків до їх подолання”, який реалізує Асоціація юридичних клінік України за підтримки Проєкту USAID “Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія” у співпраці з Національним агентством з питань запобігання корупції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Асоціації юридичних клінік України і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Участь у конференції взяли представники Міністерства освіти й науки України, ректори та антикорупційні уповноважені ЗВО, керівники юридичних клінік закладів вищої освіти України та представники партнерських організацій. Асоціація юридичних клінік України спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції представили унікальні напрацювання з антикорупції у сфері вищої освіти.

Перед організаторами та учасниками конференції постали численні питання сьогодення: які існують корупційні ризики у вищій освіті та як їх мінімізувати? Хто такі “антикорупційні уповноважені” у вишах та як студентам взаємодіяти з ними? Як мінімізувати корупцію в ЗВО тощо.







Голова Асоціації юридичних клінік України Юлія Ломжець відкрила конференцію та зазначила, що проєкт “Антикорупційний комплаєнс у вишах” став для команди Асоціації справжнім викликом, оскільки вийшов за межі і наших традиційних напрямів діяльності, і питань правничої освіти. тати, юридичні клініки мають потенціал до перетворення в інноваційні хаби та агентів позитивних змін в університетах”. Взагалі, проєкт передбачав 4 основні напрями: оцінка корупційних ризиків у вищій освіті; дослідження професії антикорупційного уповноваженого вишу; навчання студентства антикорупції; популяризація доброчесної поведінки у вишах. Також були представлені основні результати проєкту: аналітичні видання (Каталог ризиків у вищій освіті, Аналітичний огляд “Корупційні ризики у сфері вищої освіти та шляхи їх усунення”, Аналітичний звіт “Оцінка стану розвитку Інституту антикорупційного уповноваженого у сфері вищої освіти: проблеми і рекомендації”); комунікаційні продукти (серія правопросвітніх плакатів з антикорупції, просвітній відеоролик з антикорупційної тематики, блоги та аналітичні статті з антикорупційної тематики).







Юридичну клініку «Фенікс» Київського університету права НАН України представляла керівник – к.ю.н., доцент Хорватова Оксана Олегівна.

У своїх доповідях учасники конференції зосередилися на таких основник питаннях, як: корупційні ризики у вищій освіті та способи їх мінімізації; низький розвиток або відсутність корпоративної університетської культури; широка дискреція повноважень адміністрації та викладачів ЗВО у поєднанні з браком контролю за фактичними відносинами між керівниками, підлеглими та студентами; брак автоматизації освітнього процесу; особиста недоброчесність учасників освітнього процесу, зовнішніх партнерів, які взаємодіють із ЗВО; толерування корупції в вищій освіті тощо.

Цікавою була доповідь на тему побудови ефективної системи запобігання корупції у ЗВО: кейси та міжнародні практики, про які розповіла Галина Кохан, експертка з питань антикорупціи?ноі? політики проєкту USAID “ВзаємоДія”, за підтримки якого реалізувався проєкт “Антикорупція у вишах: від визначення ризиків до їх подолання”. Доповідач представила досвід інших країн у боротьбі з корупцією у вишах, серед яких: досвід США (2019: Сollege admissions bribery scandal), Франції (2019: коменсалізація підроблених дипломів), Японії (2021: Nihon University), Румунії (2019: Spiru Haret University).

Тривалу дискусію викликало питання про введення інституту “антикорупційних уповноважених”. Роль антикорупційних уповноважених надважлива і при тісній співпраці та захисті інтересів вступників і їх батьків задля уникнення корупційних ризиків впродовж усієї вступної кампанії. Сьогодні антикорупційні уповноважені – це важлива частина антикорупційної системи країни, адже на місцях сприяють запобіганню корупції. На жаль, у вищій освіті цей інститут ще не є достатньо інтегрованим в освітнє середовище. 









Представники Національного агентства з питань запобігання корупції  Катерина Дацко, керівниця відділу професійного розвитку уповноважених підрозділів Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК та Анна Федоренко, координаторка проєкту від НАЗК розповіли про фактори успіху уповноважених закладів вищої освіти, серед яких можна виокремити: лідерство як формування цінності антикорупційної роботи для керівників інституцій; навчання – запровадження системного навчання антикорупційних спеціалістів, де метою є інтеграція у навчання діючих уповноважених спеціалізовані навчальні продукти НАЗК та запровадити нові можливості для їх професійного розвитку (стажування, освітні програми); розвиток, а саме всебічний розвиток уповноважених з антикорупційної діяльності, в тому числі розвиток лідерських навичок та просування культури саморозвитку (навчання протягом життя) серед уповноважених з антикорупційної діяльності.

Важливою складовою конференції стала презентація корупційних ризиків вступної кампанії до ЗВО 2022. Через повномасштабне вторгнення росії до України, цьогорічна вступна кампанія є особливою та потребує додаткових зусиль. Особливості вступу 2022 року за оновленим Порядком прийому на навчання для здобуття вищої освіти потребують особливої уваги вишів для дотриманню правил доброчесності під час вступної кампанії”. За словами спікерів, процеси, в яких можуть виникати корупційні ризики: вступ на навчання за внутрішнім екзаменом; вступ на навчання за творчим конкурсом; вступ на основі оцінювання мотиваційних листів; вступ на основі співбесіди (фахова передвища освіта).



На завершення конференції, керівниця Управління просвітницької роботи та навчальних програм НАЗК Вікторія Козаченко розповіла про нульову толерантність до корупції та прозоре навчальне середовище у ЗВО, адже корупція досі сприймається, як спосіб вирішення проблем, у нинішній ситуації корупція не може бути прийнятною, як з точки зору підвищення національної безпеки, так і протиріччя демократичним цінностям, за які сьогодні триває боротьба.

Прес-Центр КУП НАНУ