Національна академія наук України Київський університет права

Юридична клініка «Фенікс» КУП НАНУ прийняла участь у заходах, присвячених ратифікації Україною Стамбульської Конвенції

2 Липня, 2022

19 червня, у світі відзначався Міжнародний день боротьби із сексуальним насильством в умовах конфлікту (International Day for the Elimination of Sexual Violence in Conflict). Україна сьогодні, як ніхто інший відчуває необхідність привернути увагу до воєнних злочинів, пов’язаних із насильством в умовах війни, в тому числі й з сексуальним насильством, адже держава-агресор використовує всі види насильства як зброю проти українських жінок, чоловіків, дітей, осіб старшого віку тощо.



До того ж 20 червня 2022 року Верховна рада України ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами», відому як «Стамбульська конвенція». За документ проголосували 259 народних депутатів. Президент України Володимир Зеленський 21 червня 2022 року підписав документ про ратифікацію Стамбульської конвенції. 

З нагоди Міжнародного дня боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту та ратифікації Україною Стамбульської Конвенції, – Юридична клініка «Фенікс» Київського університету права НАН України прийняла участь у низці вебінарів та лекцій, які було організовано Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» у партнерстві з ООН Жінки в Україні.


Необхідно відмітити, що Закон України «Про ратифікацію Стамбульської конвенції» надзвичайно важливий для суспільства, оскільки це зобов’язання захищати жінок від насильства і різних форм дискримінації. Україна розділяє європейські цінності, де життя і здоров’я людини є найвищою цінність. 

Стамбульська конвенція – міжнародна угода Ради Європи щодо насильства проти жінок та домашнього насильства, відкрита для підписання 11 травня 2011 у Стамбулі, Туреччина. Конвенція охоплює низку заходів з запобігання та протидії насильству, захисту його жертв, переслідування та покарання кривдників. Документ визнає насильство стосовно жінок і порушенням прав людини, і видом дискримінації; встановлює чіткий зв’язок між досягненням рівноправності між жінками і чоловіками та викоріненням насильства над жінками.

Конвенція пропонує державам встановити кримінальну відповідальність за основні види насильства стосовно жінок (такі як переслідування, примусовий шлюб, ушкодження жіночих геніталій, примусовий аборт, примусова стерилізація) і забезпечити належне та ефективне покарання за насильство.

Крім того, кримінальним злочином визнається сексуальне домагання вдома, на роботі, в транспорті, на вулиці чи де-інде, а також фізичне чи психічне насильство, примусові аборти, стерилізацію та примусовий шлюб.

Станом на червень 2022 року Стамбульську конвенцію підписали 45 країн та Європейський Союз і ратифікували 36 країн. 12 березня 2012 року Туреччина стала першою країною, яка ратифікувала Конвенцію. Документ набрав чинності 1 серпня 2014 року. Україна підписала Стамбульську конвенцію 11 липня 2011 року, але до сьогодні не могла ратифікувати.


Учасницями заходу стали: Павліченко К. – заступниця Міністра внутрішніх справ України; Марчук Н. – начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги; Кіт Х. – голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем», адвокатка, к.ю.н.; Денисенко Л. – правозахисниця, адвокат письменниця, членкиня правління ЮрФем та інші. Модератором заходу була Славінська І. – продюсер радіо «Культура» у складі Національної суспільної телерадіокомпанії України, членкиня Українського ПЕН, членкиня Наглядової ради ЮрФем, ведуча, перекладачка, літературознавиця, громадський діяч.

Від Київського університету права участь заході прийняли: здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня першого року навчання спеціальності 081 «Право», які проходять фахову практику, здобувачі освіти 2-го курсу першого (бакалаврського) рівня заочної форми навчання спеціальності 293 «Міжнародне право» та керівник Юридичної клініки «Фенікс» Хорватова О., к.ю.н., доцент, професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства.

Присутні наголосили на важливості та вчасності ратифікації Україною Стамбульської Конвенції, а також обговорили питання, пов’язані з сексуальним насильством, пов’язаним з військовим конфліктом, адже такі злочини не мають терміну давності, зокрема: 

вплив довоєнного сприйняття злочинів сексуального насильства на реагування та протидію сексуальному насильству під час конфлікту; 

неналежна публічна комунікація справ пов’язаних із сексуальним насильством під час конфлікту та її вплив на захист постраждалих; 

налагодження ефективних спільних алгоритмів реагування на випадки сексуального насильства; 

можливості отримання безоплатної правової допомоги особам, які пережили сексуальне насильство; 

формування послуг спрямованих на задоволення потреб постраждалих від сексуального насильства під час війни тощо.

Прес-Центр КУП НАНУ