Засідання Вченої ради з нагоди присвоєння Почесного доктора Київського університету права НАН України

14 Грудня, 2011

13 грудня 2011 року на засіданні Вченої ради Київського університету права НАН України були вручені дипломи Почесного доктора Університету (Doctor Honoris Causa) і відповідні атрибути видатним зарубіжним вченим, які отримали світове визнання, зробили внесок у розвиток міжнародного співробітництва вчених Університету і зарубіжних країн у галузі науки і освіти.
    Список Почесних докторів Київського університету права НАН України поповнили імена Герберта Шамбека – професора, австрійського вченого-правознавця, відомого політичного діяча, Президента Австрійського Парламенту 1988, 1992-1997 рр. та Богуслава Банашака – директора Інституту конституційного права Вроцлавського університету, Радника Омбудсмана Республіки Польща.

У роботі Вченої ради взяли активну участь Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм, радник-заступник Посла Республіки Польща в Україні Даріуш Гурчинські, радник Посольства Республіки Польща в Україні з питань науково-освітньої співпраці Анна Кузьма, перший секретар Посольства Угорської Республіки в Україні Тімеа Вайон, перший секретар Посольства Республіки Болгарія в Україні Веселін Узунов, представники органів державної влади, провідних наукових установ та вищих навчальних закладів України.

Засідання відкрив ректор, професор Юрій Бошицький, який наголосив, що звання Почесного доктора Київського університету права НАН України є найвищою почесною відзнакою Університету та присвоєно лише дев’ятьом найвизначнішим громадським і державним діячам, політикам, вченим України та світу. Рішення про присвоєння почесного звання Герберту Шамбеку та Богуславу Банашаку було ухвалене Вченою радою Університету 27 жовтня 2011 року.

Відповідно до Положення «Про присвоєння почесного звання «Почесний доктор Київського університету права НАН України» номінанти зобов’язані виступити з науковою доповіддю на урочистому засіданні Вченої ради. Так, професор Г. Шамбек доповідав про суть та значення демократичної конституційної державності, зокрема, він зазначив: Європа – це поняття, яке мають визначати всі європейські нації, але не за рахунок інших націй. Нова Європа постає із новими викликами, з якими ми повинні впоратися. Новий європейський лад вимагає від кожної держави визначення своєї національної ідентичності, усвідомлення себе як правової спільноти і конституційного ладу. Професор Г. Шамбек наголосив, що цьому можуть сприяти австрійсько-українські зустрічі, які згадані у збірнику, виданому Надзвичайним і Повноважним Послом Австрійської Республіки в Україні магістром Вольфом Дітріхом Хаймом.

Доповідь професора Б. Банашака була присвячена передумовам перегляду Конституції в демократичних державах, у ній особливу увагу професор зосередив на чинниках які визначають частоту зміни Конституції та охарактеризував передумови прийняття нової Конституції. Професор Б. Банашак наголосив, що в практиці суспільного та державного ладу демократичної держави можна вказати конкретний момент, в якому варто очікувати повної зміни Конституції. Єдине про що можна говорити – це про більшу чи меншу ймовірність такої зміни, використовуючи результати порівняльно-правових досліджень і приводячи конкретні його передумови.
     Доповіді спонукали науковців до дискусії, по завершенню якої ректор Ю. Бошицький перейшов до урочистої церемонії посвяти у Почесні доктори (Doctor Honoris Causa). Під час посвяти вчений секретар О. Михайленко ознайомила присутніх з життєвими та науковими досягненнями професорів Г. Шамбека і Б. Банашака.
    У своїх інавгураційних промовах обидва професори висловили слова вдячності ректорові та колективу Університету за високу оцінку їхньої діяльності, як державних діячів та науковців, виразили сподівання на продовження співпраці з Університетом.

На завершення слово мали Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм та радник-заступник Посла Республіки Польща в Україні Даріуш Гурчинські, які висловили сподівання на розширення академічної та наукової співпраці із науковими установами та навчальними закладами Австрії та Польщі, розвиток взаємовигідної співпраці між країнами та виразили слова вдячності ректорові, професорові Ю. Бошицькому за присвоєння почесних звань Doctor Honoris Causa громадянам їхніх країн – Австрійської Республіки – Герберту Шамбеку і Республіки Польща – Богуславу Банашаку.