Делегація КУП НАНУ взяла участь в засіданні круглого столу з нагоди 60-ї річниці Угорської революції та боротьби за незалежність 1956-го року

22 Жовтня, 2016

В ці дні в Угорщині відзначають 60-ту річницю Угорської революції, коли на зламі жовтня і листопада 1956 року сталася перша відкрита спроба боротьби за незалежність угорського народу, який проти своєї волі знаходився за залізною завісою.
     З нагоди відзначення ювілейної дати 21 жовтня  делегація викладачів та студентів КУП НАН України на чолі з ректором Юрієм Бошицьким, взяла участь в засіданні круглого столу “Угорська революція 1956 року як прояв системної кризи і початок краху прорадянських тоталітарних режимів”. Дискусія «за круглим столом» відбувалась у будівлі Посольства Угорщини в Україні за участі Гейзи Єсенскі – колишнього Міністра закордонних справ Угорщини, Ерно Кешкені – Надзвичайного і Повноважного Посла Угорської Республіки в Україні, Степана Віднянського  – завідувача відділу Інституту історії НАН України, співголови Комісії істориків України та Угорщини члена-кореспондента НАН України, а також науковців та професорів Інституту історії НАН України, Інституту всесвітньої історії НАН України, Українського інституту національної пам’яті, Дипломатичної академії України при МЗС України, Ужгородського національного університету, Будапештського університету та ін.

У вступній промові під час відкриття засідання круглого столу ректор КУП НАНУ Юрій Бошицький, який виступив модератором заходу, зазначив, що  пам’ятні і трагічні події осені 1956 року залишили незабутній слід не тільки в угорській, а й європейській історії ХХ століття. Вони стали відображенням складних суперечностей повоєнного світу часів розгортання холодної війни та наслідком глибокої соціально-економічної, політичної та духовної кризи в Угорській Народній Республіці, першим і, безсумнівно, найгострішим проявом системної кризи світового соціалізму. Революція поклала початок краху прорадянських тоталітарно-комуністичних режимів у Центрально-Східній Європі, який успішно завершили народно-демократичні революції кінця 1980-х років минулого століття.

Учасники дискусії глибоко і різнопланово дослідили причини, хронологію подій, наслідки та уроки Угорської революції. У якості головного для нас уроку зазначалося, що сьогодні Путін намагається повторити в Україні сценарій придушення Москвою повстання в Угорщині 1956 р. Чим пильніше вдивляєшся в події тих трагічних днів, тим виразніше бачиш їх схожість з тим, що відбувалося в Угорщині і відбувається у нас. З єдиною, будемо сподіватися, відмінністю: що тоді Кремлю вдалося – зараз не вдасться.

Прес-служба КУП НАНУ