Національна академія наук України Київський університет права

День пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС

26 Квітня, 2023

26 квітня є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Цього дня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. Із різницею у дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезна кількість радіоактивних речовин було викинута в атмосферу.

Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.

Радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до Москви із вимогою надати пояснення. Натомість у радіоактивному Києві, щоб показати світові, що, мовляв, нічого не сталося, 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей, в тому числі і дітей. Чорнобильська катастрофа стала одним із каталізаторів розпаду СРСР.

Із 2016 року світ вшановує пам’ять про Чорнобильську катастрофу спеціальним міжнародним днем, встановленим Генеральною Асамблеєю ООН. Наслідки Чорнобиля стали драматичним уроком для цивілізації, суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей і екологічну безпеку планети, яку взяла на себе сучасна наука. Нинішня ж поведінка росії знову ставить світ на межу катастрофи.

Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Трагедія, спричинена вибухом на її четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя.

Висловлюємо найщиріші слова вдячності та схиляємо голови перед пам’яттю тих, чиї життя обірвав смертоносний атом. Завдання та викликом для усього світу зараз – не допустити нового Чорнобиля!

Прес-Центр КУП НАНУ