Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ взяв участь в роботі XV Міжнародного конгресу європейського та порівняльного конституційного права

7 Червня, 2013

     
На запрошення почесного доктора КУП НАНУ, завідуючого кафедрою Жана Моне (Франція), професора Регенсбурзського університету (Німеччина) Арнольда Райнера,  українська  делегація на чолі з ректором КУП НАНУ Ю.Л.Бошицьким взяла участь у XV Міжнародному конгресі європейського та порівняльного конституційного права, що відбувся 31 травня – 1 червня  2013 року в місті Регенсбург (Німеччина).

     Слід зазначити, що  Київський університет права НАН України вперше став учасником німецько-українсько-польського грантового проекту, який профінансовано Німецькою службою академічних обмінів (DAAD). Проект передбачає проведення циклу юридичних семінарів «Від політики сусідства ЄС до поглибленої угоди про створення зони вільної торгівлі», перший з яких відбувся 31.05.2013 – 01.06.2013 у м. Регенсбург (Німеччина) на базі кафедри Жана Моне, що функціонує в університеті м. Регенсбург під керівництвом професора Райнера Арнольда, почесного доктора КУП НАНУ, а другий семінар відбудеться 11-14 грудня 2013 року на базі Київського університету права НАН України.


     
Учасниками форуму, організованого університетом Регенсбурга спільно з Німецькою службою академічних обміні, були представники органів конституційної юрисдикції багатьох європейських країн, Міжнародної асоціації конституційних судів, провідні науковці, експерти в галузі конституційного  права з країн Європи і Латинської Америки. Делегати конгресу обговорили широкий комплекс питань, у тому числі вплив фінансової кризи на функціонування конституціоналізму в Європі, роль прав людини, демократії та верховенства права як основи європейського конституціоналізму, трансформації у сфері конституційного права тощо.
     У ході конгресу ректор Ю.Л.Бошицький  виступив з доповіддю та взяв участь у наукових дискусіях за програмою 1-го німецько-українсько-польського семінару «Асоціація України з ЄС: досягнення демократичної стабільності шляхом економічної орієнтації на Захід?».
     На семінарі відбулося обговорення низки питань стосовно теми євроінтеграції України в площині національного і європейського права. Зокрема, йшлося про конституційні та правові аспекти асоціації з ЄС і вступу до СОТ, про виклики і перспективи всеохоплюючої Угоди про зону вільної торгівлі між Україною і ЄС, значення правового зближення для стабілізації демократії і правової державності, реформування судової системи на шляху євроінтеграції України, досвід інтеграції Польщі до Євросоюзу тощо.


      В контексті зазначеного особливої уваги заслуговує доповідь відомого польського правника, почесного доктора КУП НАНУ  Б.Банашака «Польща і Україна: від добросусідства до асоціації з Європейським Союзом», яку автор підготував українською мовою. Польський вчений, який є співавтором посібника «Права і свободи людини і громадянина в Україні (доктрина Європейського суду з прав людини та Конституційного Суду України)» та автором публікації у «Віснику Конституційного Суду України», виклав свої міркування щодо внутрішнього конституційного права держав і права ЄС, ролі європейського права у правовій системі країн Євросоюзу, віддзеркалення національного суверенітету в конституціях держав-учасниць ЄС, узгодження внутрішнього законодавства з європейським.
     Активну участь у семінарі взяли провідні українські науковці:  професор Національного університету «Одеська юридична академія» Раїса Мінченко, професор Львівського державного університету ім. Івана Франка Михайло Мікієвич, професор інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Віктор Муравйов, суддя Конституційногшо суду України В. М. Кампо.

     Авторитетним був і склад іноземних учасників – професор університету Регенсбурга Райнер Арнольд, суддя Конституційного Трибуналу Польщі Мирослав Гранат, доктор права університету Регенсбурга Катерина Карпова та інші відомі науковці.
     Учасники дискусій обговорили також досвід науково-практичної роботи в органах конституційної юрисдикції, перспективи подальшого розвитку співпраці між конституціоналістами України і європейської спільноти, ознайомилися з організацією навчальної і наукової роботи в університеті Регенсбурга та обмінялися науковою літературою.