Національна академія наук України Київський університет права

Ректор КУП НАНУ взяв участь у Парламентських слуханнях на тему: «Стан дотримання прав людини в Україні»

14 Червня, 2013

    У середу, 12 червня, відбулися Парламентські слухання щодо дотримання прав людини в Україні, ініційовані Комітетом з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Останній раз парламентські слухання, на яких комплексно обговорювались дане питання, відбулись у 2001 році.
     До участі в слуханнях було запрошено представників Уряду і Адміністрації Президента України, уповноваженого ВРУ з прав людини, голову Верховного суду, представників Генеральної прокуратури, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та міжнародних організацій, наукових установ. Від Київського університету права НАН України взяли участь ректор, член експертної ради при Представникові Уповноваженого ВРУ з прав людини, професор Юрій Ладиславович Бошицький та професор кафедри конституційного і адміністративного права, перший в Україні уповноважений ВРУ з прав людини Ніна Іванівна Карпачова.
     Всі учасники заходу, які виступали з доповідями під час Парламентських слухань, виявляли занепокоєність певними аспектами дотримання в Україні прав людини.


     Так, Міністр юстиції Олександр Лавринович у виступі підкреслив, що з часу здобуття Україною незалежності забезпечення прав і свобод людини і громадянина залишається одним із головних пріоритетів держави. За його словами, Конституція України заклала якісно нову концепцію прав людини та проголосила, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
     Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська виступила під час парламентських слухань щодо стану забезпечення прав та свобод осіб, які перебувають у місцях несвободи». Виступ Уповноваженого з прав людини ґрунтується на результатах моніторингових візитів до місць несвободи, що здійснювалися працівниками Секретаріату разом із представниками громадянського суспільства впродовж 2012 – першої половини 2013 років. Системний моніторинг стану забезпечення прав та свобод осіб, які перебувають у місцях несвободи, здійснюється відповідно до вимог Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання. На завершення свого виступу Уповноважений з прав людини повідомила, що за результатами проведеного моніторингу було спрямовано подання на адресу Прем’єр-Міністра України з проханням ініціювати створення робочої групи з експертів Міністерства внутрішніх справ, Державної пенітенціарної служби, Міністерства фінансів, Державної судової адміністрації (за згодою) та Секретаріату Уповноваженого з прав людини з метою розробки спільного Плану заходів щодо забезпечення належного захисту прав і свобод засуджених та взятих під варту осіб.
     Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан зазначив, серед іншого, що Україна сформувала достатню правову базу у сфері захисту прав людини, але гострими залишаються такі питання як захист прав літніх людей в контексті медичної реформи, отримання права на судовий захист і невиконання судових рішень.

     Перший омбудсмен України Ніна Іванівна Карпачова у своєму виступу звернула увагу на аспекти соціального захисту людей, своєчасності погашення заборгованості по заробітній платі, рівень бідності людей в Україні.
     На завершення слухань Голова парламенту Володимир Рибак зазначив, що у більшості виступів звучало бажання змінити ситуацію на краще, і заявив, що усі висловлені пропозиції будуть ретельно опрацьовані профільним Комітетом і подані для затвердження у вигляді Рекомендацій парламентських слухань.