Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАНУ відбулося засідання Круглого столу на тему «20 років Конституції незалежної України

22 Червня, 2016

     28 червня 1996 року Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю громадян нашої держави і спираючись на багатовікову історію українського державотворення, на світовий досвід, прийняла Основний Закон — Конституцію України. Це стало дієвим кроком до розбудови незалежної демократичної держави Україна – рівноправної учасниці світового співтовариства.
     Сьогодні, через 20 років від тієї події українське суспільство здобуло багато перемог, передусім, над самим собою – переломивши пострадянський менталітет, загартувавши незламність та глибоке відчуття рідної Батьківщини. Але останні події в державі та суспільстві боляче нагадали про чималий багаж проблем: тотальне нехтування гідністю і порушення прав людини, антитерористична операція на сході України, збільшення кількості людей з інвалідністю, недосконале пенсійне забезпечення та проблеми захисту прав дітей, що ставить на межу виживання колосальну кількість людей. Все це супроводжується хаотичними змінами в законодавстві – ручним керуванням вирішення глобальних проблем.
     Напередодні ювілею Конституції України наукова еліта країни не лишилась осторонь пошуку оптимальних моделей виходу держави з кризи і 21 червня 2016 року в стінах Київського університету права НАН України було ініційовано і проведено засідання Круглого столу на тему: «20 РОКІВ КОНСТИТУЦІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ». Організаторами заходу стали три потужні організації, які впродовж всього свого існування докладали максимальних зусиль для створення правової, демократичної держави і громадянського суспільства на рідній землі – Київський університет права НАН України, Президентський фонд Леоніда Кучми “Україна” та Союз юристів України.
     На засіданні обговорили нагальні проблеми державного управління, останні тенденції конституційної реформи та перспективи розбудови громадянського суспільства з високим рівнем правової освіти населення.

     Захід відкрив привітанням учасників ректор Київського університету права НАН України, професор Юрій Бошицький. Він наголосив, що Київський університет права НАН України завжди прагне бути в епіцентрі подій державотворення, забезпечуючи якісну підготовку правників та розвиваючи науку. Статус освітньої установи в системі Національної академії наук зумовлює багатовекторність університетської діяльності: освітньої, наукової та громадської. Тримаючись осторонь політичних питань, університет завжди є ініціатором та активним учасником конструктивних змін в якості законодавства, свідомості громадян та стану законності в державі. Сьогодні суспільству потрібна стабільність, але з ефективним, сучасним законодавством. Процеси змін Конституції, чинного законодавства є важливими, але тільки за умови наукового підходу кваліфікованих юристів. Тому сьогоднішній захід є реальною можливістю продукування нових ідей та пропозицій для майбутнього України.

     Співорганізатор Круглого столу, директор Інституту стратегічних оцінок Павло Гайдуцький високо оцінив внесок юристів в процес розбудови Української державності. Наразі, в Україні тема реформування Конституції вже давно перетворилася на елемент обов’язкової програми всіх основних політичних сил. Це цілком природно, адже саме конституційна реформа зберігає ключове значення для подальшого демократичного розвитку. Базовою проблемою конституційного реформування в Україні є його конфліктний, змагальний характер. Раз за разом зміст конституційних реформ приносять у жертву політичній кон’юнктурі. Який би з попередніх проектів змін ми не брали, постійно виявляється, що його з самого початку замислювали й реалізовували як інструмент політичної боротьби. Посилити повноваження інституту, який контролюєш. Послабити інститут, який контролюють опоненти. Жодних завдань, що виходять за ці рамки, не ставилося. Це тупиковий шлях. Українці пережили вже серію конституційних переформатувань. І жодного разу ці найважливіші рішення не привели до успіху. Політична модель так само нестабільна. Конфлікт повноважень зберігається на всіх рівнях. І, головне, надійно захистити права і свободи громадян, подолати політичну відчуженість українського суспільства так і не вдалося. Настав час кардинально змінювати сам підхід до реформування цієї сфери. На зміну логіці конфронтації має прийти логіка врегулювання. Досить думати про те, як зайняти вигіднішу позицію у політичному конфлікті. Зусилля потрібно спрямовувати на формування моделі, в якій будь-які політичні конфлікти ефективно регулюватимуться. Без насильства й примусу, на основі діалогу й компромісу. Тільки це дасть шанс українській державі не опинятися раз за разом на межі краху.


     Голова Київської організації Спілки юристів України Микола Матьора у виступі наголосив, що Союз юристів України – це всеукраїнське добровільне громадське об’єднання, створене на основі єдності інтересів її членів для спільного досягнення мети і виконання завдань. Головною метою Союзу є задоволення і захист професійних та соціальних інтересів його членів, сприяння юристам України в розвитку їх громадської активності, участі в розробці і реалізації державної правової політики. Сьогодні вкрай важливим для юридичної спільноти є не лишатись осторонь системних проблем пов’язаних з порушеннями прав людини, а активно забезпечувати максимально високий рівень правової освіти населення. Правова освіта населення полягає в першу чергу, у здійсненні комплексу заходів виховного, навчального та інформаційного характеру, спрямованих на створення належних умов для набуття громадянами обсягу правових знань та навичок у їх застосуванні, необхідних для реалізації громадянами своїх прав і свобод, а також виконання покладених на них обов’язків. Тому спільні зусилля юристів, науковців, громадських діячів є вкрай важливою.

     В обговоренні взяли участь представники Київського університету права НАН України – фахівці в галузі конституційного права к.ю.н. О.В. Чернецька, к.ю.н. Т.А. Костецька, в галузі адміністративного права та державного управління д.ю.н. Н.О. Армаш. Науковців Київського національного університету Тараса Шевченка представляла к.ю.н. А.А. Пухтецька. Національний авіаційний університет був представлений д.ю.н. Д.О. Беззубовим. Жвава дискусія тривала більше двох години, впродовж яких напрацьовано багато продуктивних ідей. Круглий стіл став відкритим майданчиком для обговорення питань захисту гідності і прав людини, пошуку шляхів виходу із соціальної кризи, збереження довіри населення до Конституції, закону та держави. Учасники Круглого столу були одностайні у тезі, що Конституція України може і повинна бути мірилом справедливості. Її призначення – містити алгоритм безперебійної, ефективної життєдіяльності держави.

Надія Армаш
завідувач кафедри конституційного,
адміністративного, господарського права та процесу,
д.ю.н., доцент