Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАНУ відбулося засідання круглого столу «Співробітництво України та Європейського Союзу у сфері надання притулку»

12 Грудня, 2016


    08 грудня 2016 року в Київському університеті права Національної академії наук України під керівництвом к.ю.н., доцента кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Мушак Н.Б. було проведено круглий стіл, присвячений співробітництву України та ЄС у сфері надання притулку. До участі у круглому столі були залучені студенти магістратури факультету «Правознавство та міжнародні відносини» спеціальності «Міжнародне право».
   У вступній промові Мушак Н.Б. підкреслила важливість та актуальність дослідження тематики круглого столу і наголосила на тому, що основною проблемою, викликаною мігрантами, є відсутність солідарності задля прийняття спільних правил вирішення проблем з їх розселенням, що призводить до суттєво нерівномірного навантаження на міграційні служби окремих країн Європи. Як наслідок, масовий наплив мігрантів загрожує існуванню Шенгенської угоди, а протиріччя між країнами ЄС щодо розселення мігрантів поглиблюють розкол в Союзі.

     Під час обговорення проблемних питання круглого столу, учасники відзначилися високим рівнем ведення дискусій і виступили з доповідями, підготовленими на належному науково-теоретичному рівні. Варто відзначити актуальність тем доповідей, підготовлених студентами: Білим Олександром «Правова основа співпраці України та ЄС у сфері надання притулку», Озеровою Катериною «Політика надання притулку та еміграційна політика ЄС: спільні та відмінні риси», Письменною Альоною «Співробітництво ЄС з третіми країнами у сфері надання притулку», Радченко Тарасом «Поняття надання притулку в національному законодавстві України», Розпашнюк Іриною «Відповідність законодавства України у сфері надання притулку стандартам ЄС».  
     Доповідачами було визначено, що імміграційна політика – комплекс заходів Євросоюзу, спрямований на сприяння збалансування зусиль держав – членів Євросоюзу у сферах: правового регулювання умов в’їзду та перебування негромадян Євросоюзу, умов надання довгострокових віз та дозволів на перебування, зокрема дозволів, що сприяють об’єднанню сімей, правового регулювання нелегальної імміграції та недозволеного пересування, зокрема висилання та репатріації осіб, які перебувають на території держав – членів Євросоюзу нелегально. Політика щодо притулку орієнтована на вузькоспеціалізовані аспекти міграційної політики: встановлення критеріїв та механізмів визначення держави-члена, відповідальної за розгляд заяви про надання притулку, що їх подає громадянин третьої країни в одній із держав-членів; встановлення мінімальних стандартів приймання осіб, які звернулися з проханням надати притулок у державах-членах; встановлення мінімальних стандартів щодо кваліфікації громадян третіх країн як біженців; встановлення мінімальних стандартів.
Під час підведення підсумків учасники круглого столу дійшли наступних висновків:


міграційна політика поступово стає ще одним інструментом впливу права ЄС на правопорядки третіх країн, які межують з організацією. Україна має спільний з Союзом кордон, а тому залучення її до співпраці у сфері надання притулку відкриває додаткові можливості інтеграції країни до Європейського Союзу;

  • відсутність одностайного врегулювання Союзом питань надання притулку веде до неможливості легальних способів міграції в ЄС, що стає, в свою чергу, першопричиною організованої злочинності в сфері міграції;
  • в Україні існує потреба у вдосконаленні законодавства у сфері надання притулку. Передусім, з метою систематизації та узагальнення наявних норм потрібно прийняти окремий Закон про притулок, визначивши його як захист, який надається Україною на її території іноземцям та особам без громадянства від застосування юрисдикції держави їх походження за наявності відповідних підстав, а також внутрішньо переміщеним особам незалежно від їх громадянства та підданства.
  • зважаючи на розпочатий між Україною та ЄС діалог щодо безвізових поїздок громадян України до ЄС, важливим є моніторинг позитивних змін у шенгенському законодавстві у сфері управління міграцією задля визначення доцільності впровадження їх у національне законодавство України.

Матеріал підготував
Студент 6 курсу магістратури факультету
 «Правознавство та міжнародні відносини»
спеціальності «Міжнародне право»
Білий Олександр