Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАНУ відбувся ІІ Форум з прав людини

10 Грудня, 2016

     8 грудня 2016 року в Київському університеті права НАН України спільно з Департаментом освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації та Асоціацією адвокатів України проведено черговий Форум з прав людини. Захід відбувся в межах відзначення в Україні тижня права на виконання наказу Департаменту освіти і науки, молоді та спорту від 23.11.2016 № 935 «Про проведення ІІ форуму з прав людини».
     На Форумі були представлені органи судової гілки влади, Міністерство юстиції України, Служба безпеки України, прокуратура, адвокатура, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадські організації, представники юридичної науки та освіти. Інформаційним партнером заходу виступила Газета “Закон і Бізнес”.
     Відкрили засідання Форуму вітальними промовами співорганізатори – АРМАШ Надія Олексіївна, завідувач кафедри конституційного, адміністративного, господарського прав та процесу Київського університету права НАН  України, доктор юридичних наук, доцент; ТРОФИМОВ Олексій Станіславович, заступник директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту – начальник управління сім’ї, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації; ВЛАСЮК Катерина Петрівна, адвокат, Асоціація адвокатів України.
     До присутніх з вітальним словом звернувся Голова Київської обласної організації Союзу юристів України МАТЬОРА Микола Іванович. Найстаріша в Україні професійна організація правників завжди опікувалась станом прав і свобод людини в державі, підтримувала правоосвітню та правозахисну діяльність. І сьогодні, наголосив Голова, на представниках юридичної професії лежить непроста місія гарантування законності в державі.

     У виступах піднімались злободенні питання захисту прав людини, пропонувались шляхи вирішення колізійних питань законодавства. Ще у 2015 році Президентом України було затверджено Національну стратегію у сфері прав людини, реалізація якої покладалась на всі органи публічної влади. За словами Радника Міністра юстиції України УСЕНКА Романа Анатолійовича, міністерство активно долучилося до цього процесу. Наразі працюють робочі групи по підготовці та узгодженню проекту Закону України «Про публічні консультації», розробленого Міністерством юстиції на виконання завдань, визначених пунктом 4 розділу ІV Плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2014-2015 роках, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 1176, пунктом 5 розділу II “Запобігання корупції” додатка 2 до Державної програми щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015 – 2017 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 265. Цим нормативним актом пропонується визначення порядку проведення публічних консультацій під час підготовки проектів нормативно-правових актів, документів державної і регіональної політики та з питань місцевого значення (концепцій, стратегій, програм, планів заходів, що готуються на їх виконання тощо) суб’єктами владних повноважень з метою врахування громадської думки для збалансування публічних та приватних інтересів, а також запровадження сучасних стандартів підготовки проектів актів, обов’язкових для державних органів і органів місцевого самоврядування, що сприятиме запровадженню ефективного механізму взаємодії його інститутів з органами державної влади на засадах партнерства і взаємної відповідальності.
     Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, Член Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України, к.ю.н. БОЯРИНЦЕВА Марина Анатоліївна, підняла дуже важливу для взаємовідносин держави і громадянина тему адміністративної юстиції і захисту основоположного права приватних осіб на доступ до суду. Доступність правосуддя для громадян – фундамент демократичної держави. Сьогодні ми маємо ряд проблем, що вказують на недосконалість процесуального законодавства в частині підсудності адміністративних справ. Це, в свою чергу, суттєво впливає на конституційно гарантований обсяг захищеності прав і свобод громадян в судовому порядку.
     ГЛУЩЕНКО Людмила Григорівна, співробітник Академії Служби безпеки України, к.ю.н., наголосила на важливості дотримання законності в державі як ключового фактору гарантування національної безпеки в умовах ведення антитерористичних операцій. Вона зазначила, що «Помилки мають бути виправленими, при цьому, відповідь не може будуватися за принципом «насильство за насильство» або з порушенням, хоча б і тимчасового, прав та свобод. Будь яка спроба примусової корекції алгоритму соціального управління, доки вона не буде позитивно сприйнятою усіма верствами населення безуспішна, здатна спровокувати ще більш резонансні конфлікти, тому ідею антитерористичного імперативу повинні розділяти не лише державні органи, уповноважені як суб’єкти боротьби з тероризмом, але і всі соціально-політичні, комерційні та громадські організації.»


     Доцент кафедри конституційного, адміністративного, господарського права та процесу Київського університету права НАН  України, к.ю.н., доцент КОВЕРЗНЄВА Ганна Павлівна з точки зору викладача наголосила на важливості доручення студентства – майбутніх юристів, до спільної роботи з органами публічної влади над удосконаленням державного управління, в тому числі і за допомогою Електронного урядування.
     Участь у дискусії взяли представники професорсько-викладацького складу та студентства факультету соціально – психологічних наук та управління Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова на чолі з доцентом кафедри соціальної політики к.ю.н., доцентом СУХИЦЬКОЮ Наталією Валеріївною.
     Цікавим завершенням Форуму з прав людини в Київському університеті права НАН України стала презентація книги Катерини ВЛАСЮК «Розлучення. Сповідь адвоката.» У своїй книзі автор поділилась власним досвідом як жінки про те, як психологічно пережити процес розлучення і при цьому зберегти гармонійний емоційний стан та гарні відносини з колишнім чоловіком, та досвідом адвоката, яка супроводжувала десятки процесів розлучення в таких питаннях як: який варіант вирішення ситуації обрати: медіація (мирна процедура врегулювання спору) або судовий процес; як вирішити основні питання, які постають при розлученні, а саме: поділ майна, доля спільних дітей та те, як жити далі та будувати нові відносини і при цьому залишатися собою.
     У підсумку учасники Форуму зауважили на результативності спільної роботи представників влади і наукової спільноти у питаннях захисту прав і свобод людини та громадянина і висловили надію на її продовження у наступному, 2017 році.

ЗАКОН І БІЗНЕС: Науковці обговорили недоліки забезпечення прав людини