Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАНУ відбувся майстер-клас доктора філософії в галузі конституційного права, професора юридичного факультету Болонського університету – Луки Мецетті (Італія)

27 Листопада, 2014

     27 листопада 2014 року в рамках розвитку міжнародних зв’язків Київського університету права НАН України відбувся майстер-клас доктора філософії в галузі конституційного права, професора юридичного факультету Болонського університету (Італія) – ЛУКИ МЕЦЕТТІ.
     Тема майстер-класу: «Моделі та системи конституційної юрисдикції в галузі порівняльного права»
     Під час майстер-класу професор Мезетті зазначив, що сьогодні існують дві основні конституційного контролю – американська і європейська.


     За американської моделі конституційний контроль здійснюється судами загальної юрисдикції при розгляді та вирішенні судових справ. Якщо Верховний Суд визнає закон неконституційним, то цей закон формально продовжує діяти, але фактично він втрачає юридичну силу і жоден суд застосовувати його не буде. Як правило, парламент у таких випадках подібний закон скасовує.
     За європейської моделі конституційний контроль здійснюється спеціалізованими судовими органами або квазісудовими органами. Спеціальні судові органи в різних країнах мають різні назви. У більшості країн ці органи мають назву Конституційного Суду.
     У деяких країнах, для здійснення конституційного контролю створенні квазісудові органи, які мають назву Конституційної Ради. Так, наприклад, у Франції органічні закони до їх промульгації і регламенти палат Парламенту до їх застосування повинні бути подані до Конституційної Ради, яка висловлюється про їх відповідність Конституції.
     Окремо була розглянута діяльність Європейського суду з прав людини та компетенція Конституційних судів, зокрема їх значення щодо захисту прав людини.
     Тематика лекцій спричинила жваву дискусію, оскільки викликала чимало запитань у студентів на які професор залюбки відповів. Зокрема, студент 3-курсу Капустін В.В., поцікавився про вплив діяльності судової практики Європейського суду з прав людини на національне законодавство держав-учасниць Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р.; студент магістратури факультету міжнародних відносин Величко К.Р., запитав, чи є можливим, щоб суддя ЄСПЛ виніс рішення, яке б суперечило законодавству країни-позивача; в свою чергу студентка Горбонос Т.В. запитала про склад та процедуру обрання суддів Конституційного Суду Італії.
     Окрім змістовного наповнення, майстер-клас мав й практичну значимість для розвитку мовних навичок студентів, оскільки робочою мовою лекції було обрано англійську.

     Студенти та співробітники КУП НАНУ дякують за отриману можливість спілкування з доктором філософії в галузі конституційного права, професором юридичного факультету Болонського університету (Італія).


Прес-центр КУП НАНУ