Національна академія наук України Київський університет права

У Київському університеті права НАН України відбувся Міжнародний форум з прав людини

12 Грудня, 2015

     Ініціаторами проведення та організаторами Форуму виступили Київський університет права НАН України, Асоціація адвокатів України, Управління сім’ї, молоді та спорту, Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації. Підтримку в організації Форуму надала Координаційна рада молодих юристів при Міністерстві юстиції України.
      Міжнародний форум з питань прав людини вперше проводиться в стінах Київського університету права НАН України як відповідь на виклик часу. Тотальне нехтування гідністю і порушення прав людини, антитерористична операція на сході України, збільшення кількості людей з інвалідністю, недосконале пенсійне забезпечення та проблеми захисту прав дітей, що ставить на межу виживання колосальну кількість людей, не могли залишити осторонь наукову еліту.
Серед цілей проведення форуму організатори зазначили:
– розширення доступу для вчених та юристів-практиків до інформації про стан захисту гідності і прав людини в Україні,
– вироблення стратегії розвитку національного законодавства в сфері захисту гідності та прав людини;
– аналіз практики захисту гідності та прав людини в судах та інших органах державної влади;
– сприяння становленню наукових, ділових та особистих контактів між юристами України, розширення уявлення про роботу колег, які займаються спорідненою правовою проблематикою.
     Форум став відкритим майданчиком для обговорення питань захисту гідності і прав людини, пошуку шляхів виходу із соціальної кризи, збереження довіри населення до держави.
     В заході взяли участь представники вищих навчальних закладів, органів публічної влади, громадських організацій, експертів з України та зарубіжжя. Координатором роботи Міжнародного Форуму з прав людини виступила завідувач кафедри конституційного, адміністративного, господарського прав та процесу Київського університету права НАН  України, д.ю.н., доцент Армаш Надія Олексіївна.


     З вітальним словом та постановкою проблеми виступили співорганізатори Форуму. Ректор Київського університету права НАН України, к.ю.н., Заслужений юрист України Бошицький Юрій Ладиславович привітав учасників Форуму та зазначив, що в Преамбулі Декларації ООН з освіти та виховання в області прав людини сказано: «Кожна особа і кожний орган суспільства повинні прагнути шляхом освіти сприяти поважанню основних прав людини і основних свобод». Відтак, завданням будь-якого вищого навчального закладу є формування в молодого покоління життєвої філософії непорушності прав людини та утвердження верховенства права. Пріоритетом в діяльності Київського університету права НАН України завжди є і буде правова освіта та виховання правосвідомої молоді. Інноваційні форми і методи навчання, поєднання теорії та практики наближають молодих спеціалістів до бажаного рівня юриста-фахівця. Розуміння правової аксіоми – непорушності прав людини, – вкладається в свідомість студента вже на самих перших його університетських кроках.


      Від Київської міської державної адміністрації учасників Форуму привітав заступник директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту – начальник управління сім’ї, молоді та спорту Трофимов Олексій Станіславович. У своєму зверненні він наголосив на важливості пошуку нових форм захисту прав і свобод людини. Запевнив, що у поєднанні зусиль наукової спільноти та органів державної влади реальним є досягнення високого рівня захищеності прав людини в нашій державі.
     Виступаючи з вітанням президент ВГО «Асоціація адвокатів України» Олег Олександрович Рачук зазначив, що ініціатива проведення Форуму зумовлена станом забезпечення прав і свобод людини в Україні. Адвокати, як ніхто інші, стикаються з порушеннями прав і свобод людини. Особливо загрозливою є тенденція до збільшення порушень з боку органів державної влади. На такі факти треба реагувати і адвокатура стоїть на сторожі інтересів громадян. Науковці мають також долучитися до пошуку оптимальних моделей забезпечення непорушності прав людини.


Для скріплення спільних планів Президентом Асоціації адвокатів України та Ректором Київського університету права НАН України підписано Меморандум про співпрацю.


     На адресу організаторів Міжнародного Форуму надійшли письмові вітання з початком роботи від Голови Координаційної ради молодих юристів Міністерства юстиції України Андрія Бутенка та Президента Інституту політико-правових досліджень Олександра Герасименка
     Серед змістовних доповідей, в яких піднімались серйозні питання захисту прав і свобод людини, захисту її честі та гідності в різних сферах суспільного життя, були доповіді Чижмарь Катерини Іванівни, директора Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції, д.ю.н. про місце інституту нотаріату в системі захисту прав та свобод людини і громадянина; судді Конституційного Суду України у відставці, Голови Конституційного Суду України (2006-2007 р.), Заслуженого юриста України Домбровського Івана Петровича щодо конституційних гарантій захисту прав людини і громадянина; заступника директора Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції,  д.ю.н., професора Пєткова Сергія Валерійовича про реформування законодавства про адміністративну відповідальність як основу подолання корупції; доцента кафедри адміністративного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, к.ю.н. Пухтецької Алли Альбертівни з актуальними питаннями захисту прав людини в адміністративних процедурах; Дубчак Лесі Сергіївни, члена Правління Асоціації адвокатів України, адвоката, к.ю.н., доцента про права біженців та права осіб, які шукають притулку: проблеми теорії та практики; Голови Запорізького відділення ВГО «Асоціація адвокатів України», к.ю.н., доцента Трипольської Маргарити Ігорівни про проблеми реалізації права на справедливий суд в Україні в контексті національного законодавства та практики Європейського суду з прав людини ;та інші цікаві доповіді.

     В обговоренні взяли участь науковці та практики, яким небайдужим є стан вирішення піднятої проблеми. Серед виступаючих були Андрійко Ольга Федорівна, завідувач відділу проблем адміністративного права та державного управління, Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, д.ю.н., професор, член-кореспондент НАПрН України; Глущенко Людмила Григорівна, заступник начальника відділу періодичних видань, поліграфії, Центр навчальних, наукових та періодичних видань Академії Служби безпеки України, к.ю.н.; Шамрай Василь Олександрович, завідувач кафедри фінансового, адміністративного права та державного управління, Український державний університет фінансів та міжнародної торгівлі, д.н.держ.упр., к.ю.н., професор, заслужений діяч науки і техніки України; Журавльов Дмитро Володимирович перший заступник директора Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції, д.ю.н.; Улютіна Олена Анатоліївна, доцент кафедри адміністративного і фінансового права, Національний університет біоресурсів і природокористування України, к.ю.н., доцент;   Академії Служби безпеки України, д.ю.н., професор; Артеменко Олена Вікторівна доцент кафедри адміністративного та фінансового права, Національний університет біоресурсів і природокористування України, к.ю.н., доцент; та інші науковці та практики.
     В ході роботи Форуму було проведено презентацію навчального посібника «Права і свободи людини і громадянина в Україні», яку представили колектив авторів: Кампо Володимир Михайлович, суддя Конституційного Суду України у відставці, к.ю.н., доцент, Заслужений юрист України; Головань Ігор Володимирович, адвокат, керуючий партнер АО «Головань і партнери», к.ю.н. та рецензенти Колос Михайло Іванович, суддя Конституційного Суду України у відставці, к.ю.н., доцент; Губань Радим Васильович в.о. завідувача кафедри правознавства, Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, к.ю.н., доцент.
     Зміст посібника викликав жваве обговорення, адже містить інноваційний підхід до розуміння прав, свобод, честі та гідності людини.

     Після перерви Форум продовжив свою роботу. Друга частина була проведена під назвою «Молодіжний вектор захисту прав людини», де свою позицію могли донести до спільноти студенти та курсанти вищих навчальних закладів. В обговоренні взяли участь студенти Київського університету права НАН України, Київський національний торговельно-економічний університет, Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київський Національний університет імені Тараса Шевченка, УДПУ ім. П. Тичини, Національного університету внутрішніх справ, Національного авіаційного університету. Всі учасники отримали Сертифікати від Київського університету права НАН України та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту – начальник управління сім’ї, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації. Кращі доповіді були відзначені Грамотами та Дипломами від організаторів Форуму.


     За результатами роботи Міжнародного Форуму з прав людини було прийнято резолюцію, в якій зазначалось, що в Україні наразі відбувається процес становлення демократичної, правової, соціальної держави, який проходить одночасно з розвитком громадянського суспільства. Державна служба стає більш відкритою та зрозумілою громадянам. Нова філософія держави, яка вже запроваджується у багатьох розвинених країнах світу, розглядає державу як надавача послуг, а громадян бачить не як прохачів, відвідувачів, зацікавлених осіб, а як клієнтів. У цьому відношенні велику роль відіграє усвідомлення громадянами своїх конституційних прав, якими вони повинні керуватися у відносинах з органами публічної влади.


     Учасники Форуму намітили стратегічні плани в науковому, освітньому та правозастосовному напрямках та вийшли з пропозицією проведення щорічних обговорень стану та перспектив захисту прав і свобод людини в Україні