Національна академія наук України Київський університет права

В КУП НАН України відбувся майстер-клас політичного та громадського діяча, народного депутата трьох скликань (II, III IV) Раханського Анатолія Варфоломійовича

5 Березня, 2015

     5 березня 2015 року відбувся майстер-клас політичного та громадського діяча, народного депутата трьох скликань (II, III IV) Раханського Анатолія Варфоломійовича, на тему: «На шляху до миру».
     На заході були присутні студенти факультету міжнародних відносин, для який даний майстер-клас був надзвичайно цікавим та корисним, оскільки Анатолій Варфоломійович є членом Парламентської асамблеї Ради Європи та може з особистого досвіду поділитися усіма аспектами поточної роботи ПАРЄ.
     Основну увагу Раханським А.В. було зосереджено на проблематиці виборів, а саме виборів до Парламентської Асамблеї Ради Європи та до національних парламентів.


     На думку Анатолія Варфоломійовича, вибори українських народних обранців проходять всупереч демократичним принципам Парламентської асамблеї Ради Європи. Одним із основних джерел кризи в умовах парламентсько-президентської форми правління в державі є застосування (2006 р.) на виборах до парламенту держави пропорційної виборчої системи (із закритими) виборчими списками в єдиному загальнодержавному окрузі. Про небезпеку сучасної виборчої системи своєчасно попереджала Парламентська асамблея Ради Європи під час обговорення на сесіях ПАРЄ (2007-2010 рр.) питань «політичної кризи в Україні» за терміновою процедурою із прийняттям резолюцій. Як підкреслив, Раханський А.В., єдиним виходом із політико-економічної кризи є виконання політичними силами Резолюція 1549 (2007) Парламентської Асамблеї Ради Європи “Функціонування демократичних інституцій в Україні”, відповідно до якої основною рекомендацією ПАРЄ є внесення змін до виборчого законодавства України шляхом запровадження відкритих партійних списків не в єдиному загальнодержавному окрузі, а у визначених регіональних округах.
     Окремо Анатолій Варфоломійович зупинився на особливостях роботи Парламентської асамблеї Ради Європи. Маючи у своєму складі делегації 47 національних парламентів, Парламентська асамблея РЄ є одним із найбільш представницьких парламентських форумів Європи. Члени асамблеї та їхні заступники обираються або призначаються національними парламентами з власного складу. Кількість парламентаріїв від кожної країни становить від 2 до 18 залежно від чисельності її населення. Склад національних делегацій в асамблеї має пропорційно відображати усі основні політичні сили або групи, що представлені у національному парламенті.
     В асамблеї сформовано п’ять політичних груп: соціалістів, Європейської народної партії, європейських демократів, європейських ліберал-демократів, а також об’єднаних європейських лівих сил. Деякі парламентарії не належать до жодної з названих політичних груп. Пленарні тижневі засідання Парламентської асамблеї відбуваються чотири рази на рік у залі засідань Палацу Європи у Страсбурзі.


     Зустріч викликала жваву зацікавленість та дискусію серед студентів. Зокрема, студент ІІІ курсу факультету міжнародних відносин Капустін В.В. поцікавився у пана Раханського, чи обов’язковими до виконання всіма державами-членами РЄ резолюції.
     Приємною несподіваною стало подарунок книг у фонд університетської бібліотеки авторських книг: «Десять років в ПАРЄ».

Раханський Анатолій Варфоломійович – політичний та громадський діяч, народний депутат трьох скликань (II, III IV), член Парламентської асамблеї Ради Європи (1996-2006 рр.), голова комітетів ПАРЄ (з питань науки, освіти, ЗМІ, молоді та спорту), почесний член ПАРЄ, академік Інженерної академії України, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЄС (І категорія), голова ГО «Всеукраїнська Рада Старійшин», почесний доктор Бакинського економічного університету.
Нагороди: Почесне звання «Заслужений працівник промисловості України»; Повний кавалер орденів «За заслуги» (ІІІ, ІІ, І ступенів); Золота зірка «Герой козацького народу»; Медаль Ради Європи «За заслуги перед Європою»; Медаль за ліквідацію наслідків аварії на ЧАЄС; Орден «Син народу» (Республіка Азербайджан).