Національна академія наук України Київський університет права

Візит ректора КУП НАНУ до Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського

7 Квітня, 2016

     Нещодавно за сприяння Радника Президента Національної академії наук України,  Почесного директора  Національної бібліотеки  України ім. В. І. Вернадського Олексія  Онищенка,  відбувся візит ректора КУП НАНУ, професора Юрія Бошицького до вищезгаданої установи.
     На зустрічі також була присутня  делегація з Угорщини на чолі з ректором  Мішкольського університету Андрашом Тормою, який на даний час перебуває в  Україні на запрошення ректора КУП НАНУ.
     Найбільше захоплення у делегації викликав відділ стародруків та рідкісних видань – один із найстаріших відділів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, проголошений відразу після заснування бібліотеки в 1918 р. Це спеціалізований відділ, у якому зберігаються та досліджуються стародруки (видання від середини XV до початку ХІХ ст.), рідкісні та цінні видання ХІХ – початку ХХІ ст., листівки (переважно першої половини ХХ ст.), а також книгознавча, історико-культурологічна, довідкова література. Унікальну атмосферу дотику до старовини створюють антикварні меблі та книжкові шафи XVIII ст. з варшавського королівського палацу останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського.


     В історії стародрукованої книги прийнято виділяти два початкові періоди. Найдавніші книги, надруковані в другій половині XV ст., називають інкунабулами (від латинського «incunabula» – колиска), книги першої половини XVI ст. – палеотипами. У відділі стародруків та рідкісних видань НБУВ зберігається значна кількість примірників таких цінних видань. Одна з інкунабул – це твір античного мислителя Аристотеля «De animalibus», надрукований у Венеції в 1476 р. на пергаменті. З палеотипів ми представили видання твору німецького ботаніка та лікаря Леонарда Фукса (Leonhart Fuchs) «De historia stirpium commentarii insignes», надруковане в Базелі в 1542 р. Численні зображення рослин у нашому примірнику цього видання майстерно розмальовані від руки.
     Багатий фонд відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ містить літературу з різних галузей знань: історії, мовознавства, літератури, релігії та історії церкви, книгодрукування та бібліотечної справи, історії різних наукових дисциплін: медицини, математики, астрономії, права тощо. Зі стародруками та новою літературою в читальному залі відділу працюють студенти, викладачі, науковці, антиквари, мистецтвознавці, всі, хто цікавиться новими знаннями та старою книгою.
     Наприкінці зустрічі, ректор, професор  Ю. Бошицький запросив колег відвідати Київський університет права НАН України для  ознайомлення з діяльністю  Київського університету права НАН України.

Прес-центр КУП НАНУ